PetFinder.my

PetFinder.my (https://forums.petfinder.my/index.php)
-   Health, Disease & Diet (https://forums.petfinder.my/forumdisplay.php?f=26)
-   -   downsize my cat (https://forums.petfinder.my/showthread.php?t=1530)

chemonk 12-16-2008 09:59 AM

downsize my cat

i would like to downsize my cat since rasanya makin hari makin gemok pulak aku tgk... any suggestion how to cut the meal... since tak semua kucing di rumah yg obes... cuma sekor je... cadangnya hendak dikurung (time mlm je) dlm cage... and bagi makanan light-light jer... yg 2 ekor lagi tu.. mcm biasa.. kandang2 exercise jugak dgn kucing gemok.. malangnya aku pulak yg berpeluh lebih.. si gemok menten je catwalk... huhuhu... (semua idea ni dtg lepas aku tgk astro animal planet... segmen.. downsize my pet) tetiba kesian pulak tgk kucing/anjing yg obes...{sweat}

mixa 12-16-2008 10:01 AM

Re: downsize my cat

Quote:

Originally Posted by chemonk (Post 23596)
i would like to downsize my cat since rasanya makin hari makin gemok pulak aku tgk... any suggestion how to cut the meal... since tak semua kucing di rumah yg obes... cuma sekor je... cadangnya hendak dikurung (time mlm je) dlm cage... and bagi makanan light-light jer... yg 2 ekor lagi tu.. mcm biasa.. kandang2 exercise jugak dgn kucing gemok.. malangnya aku pulak yg berpeluh lebih.. si gemok menten je catwalk... huhuhu... (semua idea ni dtg lepas aku tgk astro animal planet... segmen.. downsize my pet) tetiba kesian pulak tgk kucing/anjing yg obes...{sweat}

bape kg kucing chemonk?? berat sgt ke??

sy bukan ape..kesian kang bile nnt chemonk kurung n time tu plak die nk mkn..

June 12-16-2008 10:11 AM

downsize my cat

Chemonk,klu aku dari dulu lg kucing2 suma slim mlim.sebabnya aku disiplinkan makan durang.time mkn twice a day only.klu terlepas time tu kena tunggu next meal.heheheh!!! seeloknya begitu supaya durang tak obses terutama klu dah lebih umur 2 thn.bdn cepat naik.bila dah kena neuter metobolisme durang turun 30% klu aku tak salah.

ko asingkan si buntal tu punya makanan dr yg lain.atau pun tak,ko buat mcm aku buat,twice a day dan pastikan suma makan time tu.no snacking after that. memandangkan ko tinggal kat rmh teres di PD,bawalah kucing ko gi exercise.

mixa 12-16-2008 10:14 AM

kak june..

xpe ke kalu bagi diorg mkn cmtu??

sebab kucing umah sy, diorg sentiasa ade mknn, sebab mkn time diorg x same..

June 12-16-2008 10:18 AM

downsize my cat

bukan apa mixa,akak tak nak kucing obses dan juga disiplinkan durang.time makan ada mkn time takde makan no snacking.durang dah dibiasakan dari dulu mcm tu.pasal tu badan durang tetap maintain walaupun ada yg diantara dah lebih 2 thn. perut menggeleber tp badan slim.hehehe!! perut menggeleber sebab simptom indoor cat tak pernah kuar.

cuba mixa biasakan durang meal time supaya suma makan at the same time.

Quote:

Originally Posted by mixa (Post 23606)
kak june..

xpe ke kalu bagi diorg mkn cmtu??

sebab kucing umah sy, diorg sentiasa ade mknn, sebab mkn time diorg x same..

sillylupie 12-16-2008 10:20 AM

Hantar pegi Fitness First.... :)

OR, try low-calorie cat food

June 12-16-2008 10:24 AM

downsize my cat

hahahah!! pandailah si Bina ni.or else join Aitken diet {wink}

Quote:

Originally Posted by sillylupie (Post 23610)
Hantar pegi Fitness First.... :)

OR, try low-calorie cat food

mixa 12-16-2008 10:27 AM

Quote:

Originally Posted by June (Post 23607)
bukan apa mixa,akak tak nak kucing obses dan juga disiplinkan durang.time makan ada mkn time takde makan no snacking.durang dah dibiasakan dari dulu mcm tu.pasal tu badan durang tetap maintain walaupun ada yg diantara dah lebih 2 thn. perut menggeleber tp badan slim.hehehe!! perut menggeleber sebab simptom indoor cat tak pernah kuar.

cuba mixa biasakan durang meal time supaya suma makan at the same time.

sy punya yg lagi 2 ekor tu ok but yg sekor ni, perut die dh mcm perut harimau, bile lari bergoyang goyang perut die but muke die kurus..{shy} x sesuai langsung ngn badan die yg besar tu.. org kalu dtg umah sy mesti diorg igt kucing sy tu bunting..padahal gemuk.. {ohmygod}

berat die xde la berat sgt..6 kg lebih jer..normal tu kn kak?? {sweat}

June 12-16-2008 10:38 AM

downsize my cat

hahahahha!! nasib baik kucing akak blm smp tahap tu lg.kucing akak paling berat pun 5kg si Peterpan.yg lain suma bawah 5kg.tp vet bg clean bill of health.6kg tu rasanya normal.tp blh chk dgn vet klu2 dia sihat sesihatnya {shy}

Quote:

Originally Posted by mixa (Post 23616)
sy punya yg lagi 2 ekor tu ok but yg sekor ni, perut die dh mcm perut harimau, bile lari bergoyang goyang perut die but muke die kurus..{shy} x sesuai langsung ngn badan die yg besar tu.. org kalu dtg umah sy mesti diorg igt kucing sy tu bunting..padahal gemuk.. {ohmygod}

berat die xde la berat sgt..6 kg lebih jer..normal tu kn kak?? {sweat}

mixa 12-16-2008 10:55 AM

Quote:

Originally Posted by June (Post 23622)
hahahahha!! nasib baik kucing akak blm smp tahap tu lg.kucing akak paling berat pun 5kg si Peterpan.yg lain suma bawah 5kg.tp vet bg clean bill of health.6kg tu rasanya normal.tp blh chk dgn vet klu2 dia sihat sesihatnya {shy}

thank you..bile ade chance sy akan bwk die g vet untuk medical check up..{grin}

chemonk 12-16-2008 12:12 PM

huhu.. bukan nak jadi kejam sebab kurung... ni pun ikut tv.. huhu... kalau dlm tv.. siap kasi makan tulang je.. huhuhu.. janji dpt kunyah... memlm je kurung sebab mlm aku rasa depa mkn sgt byk.. kalau taruk pagi... ptg balik keje mesti ada setengah belen... top-up balik.. besok pagi.. dah kering kontang.... dlm cage tu ada jugak sedia mkn.. cuba tak byk la... sebab skarang ni semua makanan aku kasi diorg kongsi satu bowl... bowl besar tuuu.... nak ajar makan dlm bowl sendiri mmg takde harapan dah.... litter box je yg diorg sendiri pilih dan x share..

june, bukan takmo bawak exercise... aku balik ptg.. kekadang mlm... nak bawak kluar... huhuhu.. tak dapekk laaaa.... kalau exercise pun.. dlm umah je.... aku ikat reben kat kayu.. pastu buat tarian olimpik... 2 ekor je yg join... chemong haram nak join... join pun bila reben tu ada kat depan mata je...
{scared}

firdaruddin 12-16-2008 12:17 PM

ini mesti kes tgk apl malam tadi ni kan?hehe..kesian dalmation tu...heheh

imann 12-17-2008 05:07 PM

eeemm..tetibe tingat kat tommy & daddy kat umah plak..
tu kire masuk obes ke budak 2 ekor tu?{sweat}
dkt2 10kilo tu...eeemm...speechless...

FurKids 12-18-2008 09:15 AM

One feeding bowl for each cat ... maximum 35g per day.

Chemonk, how much kibbles in weight are you feeding Si Momok and the others per day? Please take out the kitchen scale and start weighing.

Saya dulu pun ada battle with weight problem for 3 ekor si tomei. I checked the internet for the ingredients of several 'light' formulas. Banyak yang tinggikan kandungan grains and called it 'light' - no good, grains add calories and also takut nanti diabetes. The Royal Canin one which upkan kandungan proteinnya tak ada jual kat Malaysia. Nasib baik Royal Canin dah memperolehi Walthams and now offers the Obesity Management formula which is sold in some vet clinics. Kebanyakan klinik jual yg 1.5kg ... mahal gila, tapi since you have only 1 fatty, boleh lah. Tapi it is more economical to go for the 3kg pack. Saya order beberapa pack sekali from the clinic sebab RC nie selalu tak ada stok atau kena tunggu lama.

This RC Obesity Management formula is very good sebab it contains more protein, not grains. My cats have all slimmed down now.

Feed you fat cat macam you should be feeding with normal kibbles (30-35g per day, not more!). You have been feeding your cats way too much, Chemonk! If you can only feed twice a day, just divide 30-35g by 2 and put 15g of kibbles in the bowl morning and another 15g later in the evening when you come home.

Never taruh half a bowl full of kibbles around even if you have 20 cats! The greediest will gobble up most and leave only a few miserable crumbs for the timid ones. And you end up with a big fatso.

Even with the Obesity Management kibbles, do not think that you can give si gemuk more just because it is lower calories. Stick to maximum 35g per day. To better control and get him back into shape, you should cage him so that you can make sure that he does not get any nasi tambah without your knowledge.

You cannot starve the cat to get him to reduce weight because it gives rise to other health problems. It is very difficult to give him less kibbles because he will be hungry. That is why you need better quality kibbles with better and higher quality protein in it to give less calories for the same amount and keep si gemuk from feeling too hungry.

Si gemuk will be slim melim in 3 months.

chemonk 12-18-2008 10:34 AM

noted FK, sejak berabad aku tak pernah timbang makanan diorg.. huhuhu... selalu top-up bowl kalau tgk dah sikit... sekarang je chemong dah jadi britney spears ikut program diet yg ketat... kih kih kih.. you're right FK... the one the consume more kibbles is the fatty one... lepas kurung chemong dlm cage... bowl aku top up mcm biasa... luak separuh je.. itu pun kongsi2 atam ngan aning...{victory}

June 12-18-2008 12:06 PM

downsize my cat

huh!! nasib baiklah kucing aku takde yg greedy.hmm!! suma small eater.pelik jugakan.dulu masa durang kitten makan mcm lori.tp skrg dah kureng makan. aku nak juga tgk kucing2 dompot2 mcm kucing si imann tp tak menjadilah.heheh!! karung24kg tu blh tahan 2 bln share dgn strays lg. mcm mana pun aku syukurlah kucing aku takde penyakit2 yg bikin poket koyak.sebab average durang ni sihat dan makan ala kadar.

aku mcm rasa yg kucing aku ni tiru aku lah.aku ni small eater so mgkn durang terikut2 kot {shy}{grin}

Quote:

Originally Posted by chemonk (Post 23972)
noted FK, sejak berabad aku tak pernah timbang makanan diorg.. huhuhu... selalu top-up bowl kalau tgk dah sikit... sekarang je chemong dah jadi britney spears ikut program diet yg ketat... kih kih kih.. you're right FK... the one the consume more kibbles is the fatty one... lepas kurung chemong dlm cage... bowl aku top up mcm biasa... luak separuh je.. itu pun kongsi2 atam ngan aning...{victory}

chemonk 12-18-2008 01:21 PM

aku hantar boarding chemong kat umah ko je la june... chihihihi.... mungkin selim nanti... hihihi{shy}

June 12-18-2008 01:30 PM

downsize my cat

dijamin kucing ko akan kurus dibelasah dgn kucing2 betina aku yg sakai dan tak suka org tu.{shy}{grin}

Quote:

Originally Posted by chemonk (Post 24000)
aku hantar boarding chemong kat umah ko je la june... chihihihi.... mungkin selim nanti... hihihi{shy}

babycico 12-18-2008 05:45 PM

aku no comment lah pasal bab downsize cat neh..bukan apa anak2 aku terutama si mykel, bob n yaya toye tu makin buntal pulak aku tgk...si mykel tu lagi lagi lah..kuat makan dan gemuk semacam...aku angkat dia.. berat lak tu badan dia...aku ingat nak disiplinkan diorg tak nak bagi gemuk sgt..tapi bila aku start nak catu makanan diorg mulalah laki aku pok pek pok pek kat aku....dia tak bg aku catu makanan anak2 kesyangan dia tu...lagi pun aku tgk diorg tu aktif..berat badan bukan penghalang diorg nak berlari setiap hari...dah macam ada acara sukan pulak aku tgk...lepas lari diaorg main acara wrestling pulak...laki aku ckp selagi diorg aktif tak yah la nak downsize badan diorg...aku rasa seronok pulak tgk kegemukkan diorg tu sebab makin gemuk makin comel smpai mykel tu dah tak de leher dah..sedap peluk kucing yang gemuk2 neh {high}

chemonk 12-19-2008 10:21 AM

babycico, i agreed as your opinion at first. but when i do watch documentary about the health of our pet, then only i realize that the fat cat is not good (proven sicentifically; ada jugak org yg bersungguh2 buat research pasal kegemukan binatang peliharaan nih)

yes most of us suka tgk kucing dompot2, gebu.. tembam dan sewaktu dgnnya. tapi bila u tgk balik rancangan tu, kucing dompot ni la yg byk kene penyakit jantung la... bone structure fragile la... (aku tertarik sgt dgn info pasal bone fragility nih) sebab byk sgt lemak (utk kucing gemok) this will give burden to the bone structure.. see my point. that's why la aku nak usaha yg terbaik utk my furkids...

kalau human being... lagi selim... lagi cantik (ermmm.. ni 90% pendapat kaum hawa lah {shy})... tapi bila tgk kucing... lagi gemok... lagi cantik... huhuhu... see... this is perspektif dari segi kecantikan.... but if you see behind this perspektif... u'll see that this is only pada pandangan mata kasar je... dari segi kesihatan... kita takkan tau (sebab biasanya kucing tak ckp kat kita yg dia apa yg dia rasa... sakit tulang ke... sebab tambung berat berlebihan...) unless kita selalu bawak diorg buat medical check-up... (ada buat ke tiap2 bulan??)..

betul kata u... selagi kita tgk diorg boleh lari sini sana... kita rasa diorg sihat... kita happy (this apply to "kita" only...) bagi kucing tu... we will never know..

but in the end.. it's up to the owner of the cats... chihihi...
{victory}

All times are GMT +8. The time now is 11:09 PM.