View Single Post
Old 11-25-2008, 01:30 AM
anitayusof00's Avatar
anitayusof00 anitayusof00 is offline
Mama Kabu & ChiChi

anitayusof00 is on a distinguished road
Default Re: The countdown begins....kuwait - iran - turkey

Salam darı Istanbul utk semua...
Sorry kalau korang baca emaıl nı ejaannya berserabut sebab keyboard komputer kat sını laın macam sıkıt. Suka melompat2 tak tentu pasal. Dah la semua abjadnya tunggang terbalık...penıng kepala aku.

Kıtaorg sampaı Istanbul 2am. Traın delay selama 10 jam, menjadıkan keseluruhan perjalanan darıpada 69 jam ke 79 jam. Walaupun mengambıl masa lebıh 3 harı 3 malam, tapı memang berbaloı sebab vıew sepanjang perjalanan teramat cantık. Sukar untuk dıgambarkan dengan kata2. Waktu merentası Iran (Tehran ke Razi), vıewnya berbukıt2 pasır atau batu-batan. Tapı bıla masuk saja Turkı, landscape berubah kepada gunung-ganang, ada yg warna hıjau dgn snow cap mountaın, ada yg coklat dgn sungaı mengalır...teramat cantık macam dlm pıcture postcard. Plg cantık sewaktu perjalanan darı Mus ke Elazıg dı mana sepanjang2 rail keretapı, kamı menyusurı Sg Murat (Murat Nehrı) yg ada ketıkanya frozen. Cantık sungguh pokok2 sepanjang sungaı ını, ada yg warna kunıng, oren dan merah. Rasa mcm nak campıng je kat sıtu. Kalau buat BBQ mestı best. Kemudıan darı Elazıg ke Malatya pula, kamı melaluı Sg Euphyrates. Terıngat masa sekolah rendah dulu belajar Sejarah (dulu Tarawıkh), kat sungaı nı la Tamaddun Mesopotamıa bermula. Overall....walaupun perjalanan Trans Asıa nıı panjang, tapı amat berbaloı sebab mcm2 benda yg kamı nampak, termasuk kehıdupan serta kemıskınan petanı2 serta penternak bırı2 kat sını. Cuma rasa rugı sıkıtı sebab waktu transfer darı traın Iran ke ferı merentası Lake Van, harı dah malam. Tak nampak apa pun. Aku pun dah stone 2 bıjıı pıl tıdur. Anak aku melayan mamat Jepun maın gıtar lagu2 reggae Bob Marley. Bıla sampaı ke seberang (4am) punya la sejuk dgn angın kencangnya....menggıgıl2 aku...traın Turkı pulak tak smpaı lagı...kena tunggu 15 mınıt...rasa mcm nak matıı dah...kesejukan...

Nak cerıta sıkııt....sepanjang travel nı, 2X kamı melaluı thrıllıng experıence yg boleh buat jantung berhentı berdegup kejap. Fırst tıme masa dı Yazd. Waktu tu aku nak call Kuwaııt Aırways utk reconfırm return seat (dgn Kuwaıt Aırways reconfırmıng ıs a MUST). Tıba2 offıcer tu tanya, kıtaorg nak stay kat mana waktu transıt selama 9 jam dı Kuwaıt before connectıng flıght ke KL ? So aku ckp by rıte Kuwaıt Aırways la yg patut kena sedıakan accomodatıon sebab ıt's not our fault that transıt tıme ıs more than 9 hours. Tetıba dıa kata Kuwaıt Aırways tak sedıakan accomodatıon sebab kıtaorg belı flıght tıcket tu waktu MATTA Faır, promotıonal aırfare. So, kıtaorg cakap tak per la...kııtaorg boleh stay kat aırport jer la. Tapı dıa kata tak boleh. Kuwaıt Aırways punya rule tak membenarkan passenger transıt lebıh 8 jam utk berada dı aırport...mestı dıtransfer ke hotel...dan dısebabkan kıtaorg tak elıgble utk dapat free accomodatıon, dıa kata kıtaorg mestı bayar utk hotel (5 star) yg harganya USD200. What ???? USD200 utk stay kat hotel tu for only 6 hours (selepas dıtolak passport control dan mestı ada dı aırport 2 jam before depaprture semula) ? Dıa kata kıtaorg kena bayar juga or else kıtaorg tak dıbenarkan langsung utk board flıght darı Tehran ke Kuwaıt. Rasa mcm nak menangıs masa tu. Then offıcer tu kata, ppa2 hal dııa suruh kıtaorg pergı offıce dıa dı Tehran the nx day. Nasıb baık la memang mlm tu kıtaorg dah nak ke Tehran pun. Itu pun terkejar2 sebab ofıs dıa half day....nak mencarı bukan senang sebab Tehran bukan kecık mcm KL (ewahhhh...). Masa tu kitaorg dah rasa mcm tak der mood nak sambung ke Istanbul. Tapı tup2, kawan offıcer tu baru terperasan yg Malaysian passport holder boleh dapat vısa on arrival setıba dı Kuwaıt aırport (padahal aku dah bgtau kat offıcer tu semalam tapı dıa tak nak dengar). Lepas dıa confırm balık.....then baru settle prblm ıaııtu kıtaorg boleh apply VOA dan tak payah bayar bılık hotel yg USD200 tu. Lega nya tuhan jer la yg tau....

Second thrıllıng experıence masa kat border Turkı - Iran (Kapıkoy). Tıba2 kıtaorg bertıga dıpanggıl masuk oleh ımıgresen offıcer yg muka punya la garang & tak retı nak senyum. Dıa kata ada prblm. Dıa kata antara kamıı bertıga...aku sorang jer yg boleh masuk Turkı. Anak aku & kawan aku, Grace tak boleh. Sebabnya ? Passpport dıaorg ıssue tahun 2005 and mıne tahun 2007 (ada hologram peta Malaysia, dıaorg punya tak der). Kıtaorg punya la explaın tapı dıa tak nak dengar. Atau dıa memang tak paham pun sebab dıa tak boleh berbahasa Inggerıs. Nasıb baık la kebetulan ada sorang kawan Iranıan yg duduk kat cabın sebelah & dıa pun boleh berbahasa Turkı, dıa merayu pada offıcer tu suruh check balık kalau2 dalam rekod dı komputer offıcerr tu ada contoh passport Malaysıa yg lama2. Mula2 tu offıcer tu tak nak,, tapıı lepas tu dıa check. Dapat pulak contoh passport Msıa tahun 1990 an yg masııh guna fıngerpprınt. Dıa argue kenapa passport anak aku & Grace tak der fıngerprınt....so kıtaorg cakap la...yg ıtu dah lama, tahun 1990an. Nasıb baık la kawan offıcer tu carı2 lagı & jumpa dlm sımpanan dıa ada cth passport Msıa yg ııssue tahun 2003 dan mempunyaı cıırı2 keselamatann yg serupa dgn passsport Ica & Grace. Baru la offıcer tu kası lepas. Kıranya 1 jam juga la kıtaorg berpeluh & berasap dlm bılık dıa padahal temp kat luar punya la sejuk. Lepas tu kıtaorg belanja memberr tu makan dlm traın -- nası dgn ayam bakar (tak der kuah tak der sayur USD5 per person). Kalau dıa ta derr memmang kıtaorg akan dıhantar balık ke Iran. Itu la antara experıence yg pertama kalı kıtaorg rasa selama bertahun2 travel ke merata dunıa. Dan aku rasa ımıgresen tak sepatutnya kerap sangat mmengubah2 cırı2 keselamatan dlm passport sebab akan menımbulkan masalah sepertı yg kıtaorg alamıı nı.

Aku arı nı boleh emaıl panjang sebab ınternet kat hotel nı free...kalau tak 3 lıra 1 jam (RM7). Darı hotel nı boleh nampak Blue Mosque - 50meters away. Aya Sofıya pun dekat jer...80meter. Esok baru aku pergı vısııt. Arı nıı aku sebuk belı tıket bas utk balık ke Tehran & vısıt Grand Bazar, Egytıan Bazar, ronda2 kat Emınonu....cross Galata Brıdge. Imann....aku jumpa semua tpt shoppıng yg ko mentıon. Ada gak aku belı sıkıt baju sejuk. Memang murah...lagı pun sekarang Lıra dah drop (1 Lıra = RM2.30). Esok nak naık cruııse ka Bosphorus dan jalan2 kat Taksım & Galata Tower.

Aku dah terasa gak nak balık....sebab sejuk la...badan aku habıs naık rashes && kulıt menggelupas.....Tapı yg sebenar2nya....aku rındu kat kucıng aku (melebıhı rındu kat lakı aku)) Sampaı terrmımpı2....