View Single Post
Old 07-30-2009, 11:19 AM
FurKids's Avatar
FurKids FurKids is offline
Pets Are NOT Disposable

FurKids is on a distinguished road
Default Re: Important!! Check and disinfectant today!!

Quote:
Originally Posted by kuntum View Post
Bila sebut pasal sakit ni, saya rasa salah satu sebab pun genetics...coz mama saya bela banyak kucing. Dan yes..mama saya memang sanagt pembersih. Hari2 disinfect kandang. Mop dan vacuum 2 kali sehari. Tak pernah miss. Kalau first time tengok kandang kucing2 dia, kita akan ingat dia baru beli. Kucing2 dia semua indoor. But sadly, some of the cats mati juga sebab sakit FELV ni la...satu kes tu, mama saya adopt stray yang mengandung. Bila beranak semua anak2 sihat tapi bila dah nak masuk setahun lebih, sekor daripada 4 beradik, mati. Yang 3 ekor vet check, sihat.
Kuntum, tak semestinya kalau kita disinfect alat-alat dan persekitaran tempat kucing hari-hari dan beberapa kali sehari kita akan dapat 100% menjamin mencegah penyebaran virus. Dan vaccine FeLV juga tidak dapat menjamin 100% kucing dilindungi daripada penyakit ini. Satu lagi perkara yg kini dalam perhatian adalah pertumbuhan tumour dalam badan kucing yg diberi vaksin FeLV. FeLV bukan suatu penyakit keturunan melalui genetics tetapi boleh dijangkit melalui ibu yg mengandungi kepada anak dalam kandungan. Virus (begitu juga bakteria) juga telah menjadi resistant kepada kebanyakan jenis disinfectant dan kegunaan disinfectant perlu amat teliti kerana ianya sangat toksik utk kucing dan perlu dibilas secukupnya.
Quote:
Originally Posted by kuntum View Post
Yang tu tak pe la, comman sensenya kucing stray. Tapi yang pelik dah 3 ekor kucing yang dibeli daripada breeder pun kena sakit ni...so kesimpulannya I rasa sebab genatics juga. Saya bukan nak discourage forumers nak jaga kebersihan. Kebersiahan tu penting...kena jaga untuk kucing2 dan kita sendiri...(yelah, untuk elakkan daripada berjangkit kepada kucing lain juga kan?)
Saya kurang faham kenapa Kuntum rasa hairan kucing sumber daripada breeder boleh kena penyakit dan tidak hairan utk strays sebab saya ada jumpa banyak strays yg bersih, comel dan sihat tapi kucing dari breeders yg nampak kotor dan berpenyakit, mata merah berair, bengkak dan merah, telinga kotor tak terhingga. Vet saya selalu cakap my strays nampak lebih bersih dan sihat daripada kucing lain.
"We organized in the past to make Trap-Neuter-Return possible. Today, we organize to make Trap-Neuter-Return the norm and to end the unnecessary killing of cats in animal shelters across the country and provide humane care." - Alley Cat Allies
Reply With Quote