View Single Post
Old 04-06-2009, 06:27 PM
abzalia's Avatar
abzalia abzalia is offline
PetFinder Guru

abzalia is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to abzalia
Default Re: Saluran Kencing Berdarah

Quote:
Originally Posted by FurKids View Post
Ya, Lia, saya ingat experience Lia dulu, saya pun amat takut sebab saya pernah hantar kucing stray yg saya kasi makan hari-hari di tepi jalan, tiba-tiba kena jangkitan sporotrichosis satu per satu daripada seekor kucing yg dicampak di sana penuh dgan luka ulcer sporotrichosis .... yg betina kena dulu dijangkit semasa mengawan (masa tu belum dapat tangkap spay), lepas tu dia hamil dan beranak semua mati, bila lukanya teruk sangat sampai mata, leher, badan dan ekor berlumuran darah, saya tak tahan nengok dia, dan takut jangkit kepada kucing lain, saya terpaksa trap dan hantar utk dimusnahkan.

Hati saya berdebar, takut ada yg lain telah dijangkit tapi belum nampak kesan.

Alangkah malangnya, beberapa bulan kemudian, saya nampak seekor kitten berumur 8 bulan yg saya kasi makan semenjak kitten dan sempat kembirikan semasa umur 5 bulan, hensem-mensem dan bulu kilat lawa, menunjukkan kesan luka mcm ulcer di bahu dan buntutnya.

Saya pantau luka-luka tersebut selama 2-3 minggu, luka tidak beransuran sembuh mcm luka biasa tetapi nampak mcm luka jenis Sporo. Saya terus bawa ke vet utk confirm bawah microscope.

Tandanya positif dan terpaksa dimusnahkan. Hancur hati saya ... budak tu renung saya mendalam, matanya tak berkelip kesedihan ... vet baca doa dgn air mata mengalir, saya pun sama ...

Pastu, lepas dua bulan adik dia menunjukkan kesan yg sama, dengan hati yg amat sedih, saya membawanya ke klinik.

Sekarang semasa menaip pun air mata masih mengalir walaupun mereka semua cuma kucing stray tepi jalan dan longkang, tapi seperti manusia juga, mereka ada mempunya rasa kasih sayang, gembira melihat kita dan gembira berada di sisi kita apabila kita datang menjenguk mereka ...

Bukan senang utk menghantar kucing utk dimusnahkan demi kebaikan mereka dan juga supaya tidak menjangkit kepada kucing lain ... satu tindakan yg amat, amat mencabarkan hati ... tetapi penting dan mesti dilakukan ... tak ada pilihan lain.

FK,
mmg masa tuh merupakan detik2 yg paling menakutkan sejak kehadiran kucen2 tuh dalam umah...
sayang yg teramat sampaikan x dapat nak memikirkan ape yg bakal jadik..

mane yg x tau cite tuh..bleh baca kat http://forums.petfinder.my/showthread.php?t=1279..
masa tuh mmg macam orang dah x betul dah..
takut betul2 si chello tuh kene sporo..
syukur alhamdulillah..perkara yang menakutkan tuh x jadik...

thanks kepada semua yg concern kat masalah nih..
really appreciate it
nasib baik jumpa PF masa tuh..