View Single Post
Old 10-25-2010, 05:52 PM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

kuntum is on a distinguished road
Default Re: Normal ke kucing betina ringan sikit dari kucing jantan?

Quote:
Originally Posted by putri_deww View Post
Last week, Dewi ade bace dalam satu forum pasal kucing nie. Ade sorang tu kate, sebenar nye kibbles tak elok untuk kucing. Seelok nya bagi wet food. Sebab kibbles tu keras, gigi kucing nanti cepat rosak/rapuh. Betul ke? First time Dewi dengar yang kibbles tu tak elok untuk kucing. Sebelum2 nie Dewi bace kat mane2 la yg kibbles lagi elok untuk kucing. Even vet yang Dewi hantar kucing Dewi pun kate wet food nie tak elok sangat untuk kucing makan selalu. So nak tanye la pendapat ahli PF nie pasal hal tu.
Hmmm...itulah, saya pun pernah baca article yang mengatakan yang kibble (dry food) tak berapa elok kalau dimakan dalam jangka masa yang panjang. Saya ingat the author tu cite pasal those cheap food ones rupanya yang berjenama prestij macam RC, SP dll juga...sebab author tu bagitahu process buat kibbles tu serupa macam bijiran sarapan i.e cornflakes, coco krunch bla, bla, bla...the perisa ayam ke tuna ke dorang cuma glazekan sahaja...entah le...tak nak caye, the author tu vet. Pernah jadi perunding untuk SP company..sure she knows apa yang dia katakan?

Pasal merapuhkan gigi sebab makan kibble tu, tak betol la...tapi kalau makan kibbles boleh cuci gigi kucing tu, saya macam kurang percaya sangat...gosok gigi cara paling terbaik la kot...

Saya setuju dgn Nur_ilyana, wet food yang macam BARF atau ayam rebus baru la elok untuk kucing makan. Pada pendapat saya, better bagi kucing makan kibbles yang premium (make sure cukup minum air) rather than bagi makan makanan dalam tin semata2. Reasonnya seperti yang FK bagitahu tu...kalau boleh balancekan. Saya bagi my cats kibbles sebagai makanan utama, 3 kali seminggu makan wet food (Fussie cat) dan seminggu sekali ayam rebus carik2...wet food saya bagi pagi je...masa2 lain semua kibbles...

Love my monsters..

Last edited by kuntum; 10-25-2010 at 08:12 PM.
Reply With Quote