Go

Go Back   PetFinder.my > PetFinder Lounge > Coffee Room

Coffee Room Gossip on the latest topics or just mingle around and enjoy the atmosphere!

Thread Tools
Old 09-21-2009, 08:09 PM
nurkasih's Avatar
nurkasih nurkasih is offline
~feline attaché

nurkasih is on a distinguished road
Default Parenting ada kaki 2 takder bulu...

Assalamualaikum...

Actually I nak tanya pada parents parents yang dah ber anak kaki 2 nieh. Actually out of curiousity nak tahulah.. Yerlah kiterkan takder anak kaki dua lagi...hehehehe

Situasi 1

tadi ada satu family datang beraya..diornag ada 2 anak range dalam umo 5-6 tahunlah.. So kena2 pulak masa tueh sayer tengah guna internet..browse petfinder... Diornag nampak kucing..Masing2 suka sebut "kucing" "kucing"... Pastue bila sayer bukak profile yang ada anjing , diornag macam terdiam..saya pun tanyalah."apa nieh.."..Diarnag diam pastue mama diornag sebut.. "Eeeeeeee...dog"...Pastue nampak ke anjing mesti.."Eeeeeeee"... (nada geli)

Saya tersentuh tengok situasi macam tue..no wonder Malays nieh cetek fikiran.. dari kecik lagi kebanyakkannya dah di ajar macam tueh..asal anjing je ..sebut dengan hina.. Untuk parents2 out there..apa pandangan dan apa cara yang anda2 semua guna untuk educate your anak kaki dua nieh supaya tidak prejudis pada binatang... I really do feel sad with the situation just now.. Btw, bagi duit raya.. kena ajar cakap "thank you"..huhuhu parentsnyer langsung tak menolong...

So pandangan....

Situasi 2

Situasi yang lebih kurang sama ja...tapi happened 2 weeks ago... dekat satu restoran.. I nampak ada 2 ornag budak lari dari depan ke belakang sambil berlaga ramai orang and screaming like hell.. Sbb dah annoyed I pun carik tempat kat tepiiii sangat.. Dalam nak makan...datang 2 family (combine) with 4 small kids duduk sebelah meja..Aduhai..anak2 dier..... menjerit2 pastue tolak2 kerusi...dah la bawak sekali ngan stroller masuk restoran.. Di tolaknyer stroller sampai terinjak meja kiter... Bila I buat2 tengok diorang...si ibu ibu buat muka cuak.. Pastue anak2 diornag continue jerit2 ..pastue sorang turun dari kerusi and main ngan stroller..tolak dari depan restoran sampai ke belakang... Ibunyer "Aii...jangan main"..and dats it... Abis meja akuh ditolaknyer bila kita jeling kat budak tueh dia buat tak paham...

sisa2 makanan tak payah bagitaulah..memang tumpah merata..orang keliling tengokkk je and geleng pala.... Sayer bukan anti budak ... saya ok ok jer...

Saya tertanya.. apa pendapat ornag lain pasal mende nieh sbb saya perasan ramai customer yang tak selesa makan dengan keadaan camtue... and as parents...apa yang boleh dibuat supaya anak2 boleh di control..

Taiko taiko..pandangan?

Last edited by nurkasih; 09-21-2009 at 08:14 PM.
Reply With Quote
Old 09-21-2009, 10:04 PM
Zarul's Avatar
Zarul Zarul is offline
PetFinder Guru

Zarul is on a distinguished road
Default Re: Parenting ada kaki 2 takder bulu...

Quote:
Originally Posted by nurkasih View Post
Assalamualaikum...

Actually I nak tanya pada parents parents yang dah ber anak kaki 2 nieh. Actually out of curiousity nak tahulah.. Yerlah kiterkan takder anak kaki dua lagi...hehehehe

Situasi 1

tadi ada satu family datang beraya..diornag ada 2 anak range dalam umo 5-6 tahunlah.. So kena2 pulak masa tueh sayer tengah guna internet..browse petfinder... Diornag nampak kucing..Masing2 suka sebut "kucing" "kucing"... Pastue bila sayer bukak profile yang ada anjing , diornag macam terdiam..saya pun tanyalah."apa nieh.."..Diarnag diam pastue mama diornag sebut.. "Eeeeeeee...dog"...Pastue nampak ke anjing mesti.."Eeeeeeee"... (nada geli)

Saya tersentuh tengok situasi macam tue..no wonder Malays nieh cetek fikiran.. dari kecik lagi kebanyakkannya dah di ajar macam tueh..asal anjing je ..sebut dengan hina.. Untuk parents2 out there..apa pandangan dan apa cara yang anda2 semua guna untuk educate your anak kaki dua nieh supaya tidak prejudis pada binatang... I really do feel sad with the situation just now.. Btw, bagi duit raya.. kena ajar cakap "thank you"..huhuhu parentsnyer langsung tak menolong...

So pandangan....

Situasi 2

Situasi yang lebih kurang sama ja...tapi happened 2 weeks ago... dekat satu restoran.. I nampak ada 2 ornag budak lari dari depan ke belakang sambil berlaga ramai orang and screaming like hell.. Sbb dah annoyed I pun carik tempat kat tepiiii sangat.. Dalam nak makan...datang 2 family (combine) with 4 small kids duduk sebelah meja..Aduhai..anak2 dier..... menjerit2 pastue tolak2 kerusi...dah la bawak sekali ngan stroller masuk restoran.. Di tolaknyer stroller sampai terinjak meja kiter... Bila I buat2 tengok diorang...si ibu ibu buat muka cuak.. Pastue anak2 diornag continue jerit2 ..pastue sorang turun dari kerusi and main ngan stroller..tolak dari depan restoran sampai ke belakang... Ibunyer "Aii...jangan main"..and dats it... Abis meja akuh ditolaknyer bila kita jeling kat budak tueh dia buat tak paham...

sisa2 makanan tak payah bagitaulah..memang tumpah merata..orang keliling tengokkk je and geleng pala.... Sayer bukan anti budak ... saya ok ok jer...

Saya tertanya.. apa pendapat ornag lain pasal mende nieh sbb saya perasan ramai customer yang tak selesa makan dengan keadaan camtue... and as parents...apa yang boleh dibuat supaya anak2 boleh di control..

Taiko taiko..pandangan?
saya tak kawin lagi....anak2 bulus ada la. pastu ikan emas dua ekor...but i still remember arwah ayah saya, kalau nakal nakal kat tempat publik ke kat rumah orang ke, mesti kena cubit.....so next time kita tau la nak jaga tingkah laku...parents sekarang ni nak guna psikologi konon...beraya rumah org habis tunggang langgang di buat nye...mak dia duk selamba nye...tak kira lagi yang macam nurkasih citer kat restorant tu...nampak sangat mak bapak tak reti mendidik anak ....tu yg pakat antar anak2 gi hostel tu.....kat rumah tak larat nak tengok dah....dalam islam dah bagi cara dah......mula mula tegur....pastu marah.....pastu baru pukul....pepatah melayu pun ada sebut...sayang anak tangan2 kan...bukan nak suruh dera dan kalau nak pukul atau rotan pun ada tempah yg dibolehkan bukan main bedal je....ada anak memang bila di tegur dia akan mengerti tapi kalau yg jenis tak dengar cakap tu.....di tegur 100 kali pun tak paham-paham....
Reply With Quote
Old 09-21-2009, 11:10 PM
adamyala's Avatar
adamyala adamyala is offline
PetFinder Guru

adamyala is on a distinguished road

kak zai ada 3 anak
yang first dgn 3rd takde banyak masalah...sebab pompuan
very cultured and obedient
yang lelaki ni masa umur 2-5 tahun memang hyper active sikit
susah nak bwk gi tempat public...sumer dia nak usik
kalau makan, dia suka campak sudu & garfu ke bawah
kalau gi shopping sumer dia nak beli
kalu tak kasi dia nanges kuat2
kak zai nak marah anak kat tempat public memang tak reti
malu nak tinggi suara kat anak2 depan org ramai
ambik je dia angkat..dukung sambil tu cubit2 dia dan bisik2 kat tinger dia
ckp kat dia... malu kat org...nanti mama tak nak bwk jln lagi dan bla bla bla
sampai dia diam
memang tensyen dan letih sikit bela anak lelaki yg sorang nih
tapi bila ada ayah dia sekali, dia pandai pulak behave himself
sebab ayah dia agak garang dgn anak2
bila start masuk tadika dan darjah satu, dia dah ok
nampak la perubahan dia.
Mungkin masa tu dia dah boleh fikir sikit2
mama pun ajar benda yg sama ...budak nakal selalu rugi
macam cikgu2 dia ajar kat sekolah jugak ..

skrg durang dah besar...dah remaja...
siang malam kak zai berdoa..supaya anak2 jadi orang berguna
takut dengar citer mcm2 skrg ni...remaja jadi tak tentu arah
jiwa kosong...
yang penting ajaran agama dan disiplin
Kalau tiada asas agama dan disiplin diri
susah nak fokus ...dan bina masa depan nanti...

pasal anjing tu...
kak zai setuju dgn nur
kanak2 mesti di ajar sayang semua haiwan
kucing memang comel..tetapi anjing pun kene respek
asal tahu batas batas dan cara nya
bukan ajar anak2 benci anjing
anjing pun makhluk Allah yg nabi muhammad pun bawak pergi berburu kan...
Reply With Quote
Old 09-22-2009, 12:11 AM
anitayusof00's Avatar
anitayusof00 anitayusof00 is offline
Mama Kabu & ChiChi

anitayusof00 is on a distinguished road

Memang kita ni dari kecik dah dididik supaya mengelak dari tersentuh atau menyentuh anjing (doesnt matter even anjing tu kering)...kenape ? Itu semua org dah sedia maklum......mungkin itu yg menyebabkan ada sesetengah parents yg terbawa2 mendidik anak2 mereka sehingga membenci haiwan ini. I think it's passed from generation thru generation.

Soal behavior anak2.....actually there is pros and cons bila kita biarkan anak2 explore everything mengikut kreativiti mereka walaupun sehingga ke level mengganggu ketenteraman orang lain @ menjahanamkan barang2 rumah orang. Pengalaman aku bila travel ke luar negara, kebanyakan parents kalau bawak anak mereka jalan2 atau pergi park, memang diaorg biar jer anak2 mereka jalan sini, jalan sana...tak mcm kita yg sentiasa pimpin tangan anak & kalau anak tu terpisah sedepa jer dari kita, kecohlah mulut kita marahkan anak & panggil anak balik. Sebabnya....kita risau akan safety mereka. So, adakah mat salleh yg biar anak mereka tu tak concern about their child's safety ? Sudah tentu tidak.....sebab walaupun dia biar anak dia meneroka, tapi setiap saat dia memantau anak dia. Tak pernah terlepas dari pandangan walaupun at that time dia tgh rancak bersembang dgn kenalan dia. Anyhow, bila bab manners kat rumah org, aku tgk mat salleh cukup particular....kalau anak2 diaorg tunjuk perangai 'canggih', diaorg tak marah, tetapi tegur secara tegas atau secara....how to say....sinis ? Sehingga anak2 tu yg akan malu sendiri. Mereka tak der sampai ke tahap mcm sesetengah kita yg bila marah anak dah mcm tarzan hilang cawat, satu taman perumahan boleh dengar suara....

Back to the issue, aku rasa parents yg membiarkan anak2 ni disbehave, konon2 nak ikut style mat salleh la....tapi tak kena tempat & situasi. Anak2 perlu dilatih mendisiplinkan diri especially bila berada di tpt awam atau pegi rumah org.

Just to share experience...I hv a fren yg jenis mcm ni. Dia biar jer anak dia buat sesuka hati tak kira la kat mana pun...klu kat restoran, anak dia akan minum air dlm gelas kita, tak dilarangnya pun....atau anak dia akan seluk tangan dlm gelas sebab nak amik ice cube...dia selamba jer....Klu kat umah aku, lagi pulak sebab aku kawan baik dgn dia, dia biar jer anak dia nak buat apa pun....bukak fridge kat dapur, bukak kabinet pinggan & ketuk2 senduk yg aku beli kat Langkawi...klu dia tegur pun, gitu2 jer....(klu aku jadi anak dia pun aku tak takut bila ditegur mcm tu)...anak dia sedaya upaya cuba nak capai colection fridge magnet aku, mujur la die pendek, so tangan tak sampai & aku awal2 sound kat maknya secara bergurau...klu pecah, aku suruh mak dia pegi kat the particular country and buy me back the magnet....so mak dia cepat2 la tarik tangan anak dia pegi ke depan.....dah anak dia usik pulak barang lain....sampai bila anak dia dah pecahkan barang kat umah aku (fortunately bukan lah barang yg aku cherish pun), barulah dia piapp anak dia sekali. Saper yg salah sebenarnya ? Anak dia yg pecahkan barang...atau maknya yg menunggu begitu lama sampai berlaku kejadian yg tak diingini baru nak amik tindakan pd anak dia ? Budak tu tau aper ? Dah tentu2 dia tu budak...yg mak budak ni yg patutnya pakai otak....aku tak nak lah kata apa sebab tak mo kawan kecik hati, nanti dia tak nak dtg umah aku lagi....

Ada tak ada, aku cuma tegur dia pasal kealpaan dia bila bawak anak dia ke mana2....ni nak ikut style mat salleh la konon....mentang2 pernah stay kat US 6 bulan...ala 6 bulan jer, bukan 6 tahun....risau aku tgk dia biarkan anak dia tanpa pengawasan time dia tgh sebuk pilih2 barang atau discuss pasal rega dgn shopkeeper....klu anak tu jenis yg duk diam kat sebelah maknya tak per la...ni anak jenis hyper.....pernah sekali tu dia bw anak dia gi jusco sebab nak htr laptop repair kat computer shop...caya tak...dlm beberapa jam dia kat jusco tu, 3X anak dia hilang !!! Nasib baik la jumpa balik....DAH KALI YG KETIGA HILANG & JUMPA BALIK BARU LA DIA RASA 'THAT'S IT, I'VE HAD ENUFF' & BAWAK ANAK DIA BALIK !!! Yg peliknya org camni tak der pulak anak dia kena bawak lari atau kena culik kan ??? Org yg jaga sangat2 anak diaorg pulak yg hilang anak....tak tau la apa nak cakap...
Old 09-22-2009, 05:05 AM
Pak Lubis's Avatar
Pak Lubis Pak Lubis is offline
PetFinder Guru

Pak Lubis is on a distinguished road

Ini pendapat saya ..Parent sekarang bukan macam dulu.. Dulu ibu bapa memang ikut ' sayang anak tangan2kan' buat perangai sikit memang kena samada cubit atau penampar tetapi parent masa kini 'sayang anak biar2kan'. Anaknya dibiar sahaja apa dia buat yg selalu membuat orang sakit mata dan hati. Kalau tidak dicubit setidak2 nya bagi lah nasihat/teguran atau dimarah.

Pernah satu ketika seorang kawan bertandang dirumah dengan anak nya yg terlampau aktif sehingga tahap meluat tengok perangai. Naik tingkat atas rumah dan turun ikut railing kayu dengan mengelongsor dan dibuat berulang2. Ibu bapa boleh diam aje. Yg heran.. tak mau pulak jatuh. Saya halau dia bermain diluar rumah.

Dapat pulak basikal anak saya apalagi,.. Dikerjakannya lah basikal kehulu kehilir.. sehingga kan kereta saya habis terguris dan kemek akibat tergisil dgn handle basikal.. masa tu pulak kereta (proton megavalve) baru dapat tak sampai seminggu. Punya sakit hati.. Kalau ada darah tinggi mungkin saya dah tergolek dah. Emak bapaknya buat tak tau jugak. Emaknya cik gu pulak tu..

Syukur .. Anak2 saya dengar kata .. Dan kalau pergi rumah org mereka menjaga tingkah laku walaupun dirumah nenek2 mereka. Bukan nak puji .. Itu sebenarnya.

Mungkin ibu bapa sekarang bnyk yg berpelajaran tinggi dan kononnya mendidik anak menggunakan saikoloji atau anak mereka diasuh oleh orang gaji yg membiarkan anak itu membuat sesuka hati tanpa memberi teguran.

Itu lah pendapat saya .
Reply With Quote
Old 09-22-2009, 07:47 AM
cookies4bulat's Avatar
cookies4bulat cookies4bulat is offline
PetFinder Guru

cookies4bulat is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to cookies4bulat

pada pandangan saya lah kan, for 2nd situation tuh pucuk pangkal pada didikan masing2. mendidik anak patutnye tangjwb ibu bapa,tapi kalu tangjwb mendidik itu dah dibagik kat babysitter @ bibik @ cikgu skolah maka itulah jadiknye..kalu budak2 tuh perangai cam noty sgt,babysitter @ bibik @ cikgu skolah nak cubit pon takot..yerla zaman2 sekarang nih asai ape jadik sket sume nak saman2 rasenye kalu dah anak noty camtu takyah la kot nak pkai psyco2 ngan budak2 tuh..mereka kecil bukan tau pon..elok ditangan2kn aje.. pernah skali time raya kwn ayah dtg rumah,anak dia dlm age 3 4 tahun.punyer lah noty..ntah camane dia tarik alas meja maka jatuh lah cawan kristal bohemia.bersepai lah pecah.tindakan mak dia cukup pantas PANG! kene lempang budak tuh..agak kesian gak lah kan..tapi mak dia ckp budak2 nih kalu tak diajar dari skrg kang dah besar naik lemak. kitaorg pon tak kata apa lah dah mak dia ckp camtuh kan.next raya dia dtg dah tak noty dah to me elok lah kalu budak2 yg hyper camni ditangan2kan,sb kalu takat tegur HEEP!!takde maknenye..mereka buat juga..tapi kalu dah kena PANG!!maybe nak buat lagik dia akan berfikir 2 3 kali. as for the 1st situation,tuh ibu bapa yg kena ubah mentaliti mereka dahulu,mcm kak nita ckp.. its passed from generation thru generation.if mak ayah dia tak berfikiran kolot camtu, anak2 mereka pon takkan berpikiran camtu.
Reply With Quote
Old 09-22-2009, 07:53 AM
anitayusof00's Avatar
anitayusof00 anitayusof00 is offline
Mama Kabu & ChiChi

anitayusof00 is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Pak Lubis View Post
Ini pendapat saya ..Parent sekarang bukan macam dulu.. Dulu ibu bapa memang ikut ' sayang anak tangan2kan' buat perangai sikit memang kena samada cubit atau penampar tetapi parent masa kini 'sayang anak biar2kan'. Anaknya dibiar sahaja apa dia buat yg selalu membuat orang sakit mata dan hati. Kalau tidak dicubit setidak2 nya bagi lah nasihat/teguran atau dimarah.

Pernah satu ketika seorang kawan bertandang dirumah dengan anak nya yg terlampau aktif sehingga tahap meluat tengok perangai. Naik tingkat atas rumah dan turun ikut railing kayu dengan mengelongsor dan dibuat berulang2. Ibu bapa boleh diam aje. Yg heran.. tak mau pulak jatuh. Saya halau dia bermain diluar rumah.

Dapat pulak basikal anak saya apalagi,.. Dikerjakannya lah basikal kehulu kehilir.. sehingga kan kereta saya habis terguris dan kemek akibat tergisil dgn handle basikal.. masa tu pulak kereta (proton megavalve) baru dapat tak sampai seminggu. Punya sakit hati.. Kalau ada darah tinggi mungkin saya dah tergolek dah. Emak bapaknya buat tak tau jugak. Emaknya cik gu pulak tu..

Syukur .. Anak2 saya dengar kata .. Dan kalau pergi rumah org mereka menjaga tingkah laku walaupun dirumah nenek2 mereka. Bukan nak puji .. Itu sebenarnya.

Mungkin ibu bapa sekarang bnyk yg berpelajaran tinggi dan kononnya mendidik anak menggunakan saikoloji atau anak mereka diasuh oleh orang gaji yg membiarkan anak itu membuat sesuka hati tanpa memberi teguran.

Itu lah pendapat saya .
Setuju dgn pendapat Pak Lubis. Memang camtu la mentaliti kebanyakan parents zaman skrg. Biar jer anak diaorg buat sesuka hati. Konon2 mcm iklan susu tu....lebih banyak anak meneroka, lebih banyak sel2 saraf berhubung & lebih cepat pembelajaran berlaku...atau nak ikut style mat salleh kot...."let the child feels the pain.....only then life long learning process will take place"...Tapi mat salleh cuma biarkan anak dia meneroka kat taman, bukan dlm rumah orang !!! Tu bezanya dgn orang kita.....
To make it more dramatic, kawan yg aku citer tu pun cikgu gak.....
Anak aku dua2 lelaki, dua2 hyper masa kecik. Tuhan saja la yg tau susahnya nak control hingga membuatkan aku prefer utk duduk rumah saja & malas nak kuar atau bawak diaorg jenjalan.....lagi pulak pegi rumah org.....that's the thing that I avoided most at that time. Kalau pegi beraya, aku kepit anak aku atas riba walaupun dia meronta2 nak turun & aku limitkan kat hb aku, no longer than 30 mins jer kat satu2 rumah & maximum 3 rumah at one time....Kalau nak gak beraya ke sana ke mari, u take charge control anak. Alhamdulillah tak pernah anak aku memecahkan barang kat umah org atau tumpahkan air dlm gelas & perkara2 yg sewaktu dgnnya...sebab aper ? Sebab kitaorg control...klu tak control mau tsunami rumah org tu...

Sendiri mau ingat la...kalau kita sendiri pun meluat tgk perangai anak kita, apa lagi la org lain.....
Old 09-22-2009, 09:32 AM
Zarul's Avatar
Zarul Zarul is offline
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by anitayusof00 View Post
Setuju dgn pendapat Pak Lubis. Memang camtu la mentaliti kebanyakan parents zaman skrg. Biar jer anak diaorg buat sesuka hati. Konon2 mcm iklan susu tu....lebih banyak anak meneroka, lebih banyak sel2 saraf berhubung & lebih cepat pembelajaran berlaku...atau nak ikut style mat salleh kot...."let the child feels the pain.....only then life long learning process will take place"...Tapi mat salleh cuma biarkan anak dia meneroka kat taman, bukan dlm rumah orang !!! Tu bezanya dgn orang kita.....
To make it more dramatic, kawan yg aku citer tu pun cikgu gak.....
Anak aku dua2 lelaki, dua2 hyper masa kecik. Tuhan saja la yg tau susahnya nak control hingga membuatkan aku prefer utk duduk rumah saja & malas nak kuar atau bawak diaorg jenjalan.....lagi pulak pegi rumah org.....that's the thing that I avoided most at that time. Kalau pegi beraya, aku kepit anak aku atas riba walaupun dia meronta2 nak turun & aku limitkan kat hb aku, no longer than 30 mins jer kat satu2 rumah & maximum 3 rumah at one time....Kalau nak gak beraya ke sana ke mari, u take charge control anak. Alhamdulillah tak pernah anak aku memecahkan barang kat umah org atau tumpahkan air dlm gelas & perkara2 yg sewaktu dgnnya...sebab aper ? Sebab kitaorg control...klu tak control mau tsunami rumah org tu...

Sendiri mau ingat la...kalau kita sendiri pun meluat tgk perangai anak kita, apa lagi la org lain.....
setuju la kat nita...org malaysia ni memang macam tu...menuntut ilmu selalu tak habis.....
so peringatan kepada ibu ibu dan bapa bapa muda sekelian, bila bawak anak2 bertandang ke rumah org tu control2 la anak 2 tu sebelum anak2 tu di sumpah seranah oleh tuan rumah...
Reply With Quote
Old 09-22-2009, 07:38 PM
nurkasih's Avatar
~feline attaché

Quote:
Originally Posted by Zarul View Post
setuju la kat nita...org malaysia ni memang macam tu...menuntut ilmu selalu tak habis.....
so peringatan kepada ibu ibu dan bapa bapa muda sekelian, bila bawak anak2 bertandang ke rumah org tu control2 la anak 2 tu sebelum anak2 tu di sumpah seranah oleh tuan rumah...
UIsh... complicated jugaklah iyer..Ingatkan sayer sorang je yang ternampak semua mende nieh... Tapi nak buat camna...it will go back to the parents.. Ingat dulu ada lecturer sayer dulu..dia pesan t ada anak ajar the basic..saying 'thank you' bila diberi benda... Sbb dia kata 'If a child doesn't says 'thank you'..you'll know what kind of parents the father and mother are"... G pun si lecturer nieh orang lama..dah tahap grandpa da...

Ishkk.. lagilah isau nak ada anak...t camna lah pulak anak kiter.. One of the reason naper sayer takut commitment untuk berkahwin jugak...

p/s keypad skin laptop sayer da koyak da... hasil dari 2 orang budak..huhuhu RM80 tueh... Bayangkan getah boleh koyak..diornag geget agaknyer...
Old 09-22-2009, 09:55 PM
adamyala's Avatar
adamyala adamyala is offline
PetFinder Guru

adamyala is on a distinguished road

uishhh...jgn la sebab tengok anak oranglain nakal , nur dah jadi takut berumahtangga pulak. Kalau dah bersedia, apa nak dirisaukankan...tak baik tunggu lama2 tau...

Quote:
UIsh... complicated jugaklah iyer..Ingatkan sayer sorang je yang ternampak semua mende nieh... Tapi nak buat camna...it will go back to the parents.. Ingat dulu ada lecturer sayer dulu..dia pesan t ada anak ajar the basic..saying 'thank you' bila diberi benda... Sbb dia kata 'If a child doesn't says 'thank you'..you'll know what kind of parents the father and mother are"... G pun si lecturer nieh orang lama..dah tahap grandpa da...

Ishkk.. lagilah isau nak ada anak...t camna lah pulak anak kiter.. One of the reason naper sayer takut commitment untuk berkahwin jugak...

p/s keypad skin laptop sayer da koyak da... hasil dari 2 orang budak..huhuhu RM80 tueh... Bayangkan getah boleh koyak..diornag geget agaknyer...
Reply With Quote
Old 09-23-2009, 12:20 AM
Zarul's Avatar
Zarul Zarul is offline
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by adamyala View Post
uishhh...jgn la sebab tengok anak oranglain nakal , nur dah jadi takut berumahtangga pulak. Kalau dah bersedia, apa nak dirisaukankan...tak baik tunggu lama2 tau...
jangan tunggu lama lama nanti lama lama dia diambil orang
Reply With Quote
Old 09-23-2009, 07:28 AM
June June is offline
Animal Lover

June is on a distinguished road

saya setuju bebenor dgn pendapat kekawan kat sini.benar belaka. bagaimana pun cuba kita fikir sejenak sebab musabab anak jd begitu?? kdg2 kita lupa bahawa dari duit yg tak betul juga menyebabkan anak2 kita menjadi. maksudnya kdg2 kita tgk anak2 org takdelah susah benarnya nak diasuh tp anak2 kita ni mcm2 hal,dgn perangai yg mcm si Nurkasih cakap.duit yg kita dapat ada ke dpt secara halal?? contohnya,klu kita mkn rasuah,dgn duit tu kita bg anak bini makan ataupun dari duit yg bukan hak kita tp kita amik ringan & kasih mkn anak bini.masalah takkan abis dgn bebudak ni smp lah kebesar.

aku klu dpt bebudak begini,aku jegil mata & pandang dia terus menerus.lelama senyaplah budak tu.it really works because my mum said,muka aku jenis yg stern apa lg klu mata buat jegil besar2.hehehehehe!! klu anak buat aku camni,aku penampor sekali mmg dia durang.dulu anak2 buah aku camni gak,dari kecik kita org yg jaga.mmg aku penampor sekali.terus durang takut.nasib baik dah besar suma ok.nakal2 standard je tp bukanlah smp memalukan kita.

org Melayu kita ni mmg kdg2 malu kita tgk cara durang didik anak.mcm zarul cakap,didik anak mcm stail Mat Salleh tp ilmu tak lengkap/tak abis.sudahnya anak mcm setan.

parents zaman skrg ni aku tgk takde didik anak courtesy & sopan santun.kdg2 tgk mat saleh yg modern tu lg courteous.fikir fikirlah apa nak jd dgn melayu skrg ni?? contohnya semalam,dlm kol 11pg,aku berdesup gi kedai packu.biasalah bawa keta kancil, nak laju tang mana?? keta buruk lak tu.tetiba ada satu mamat ni tak pasti keta apa tp warna maroon.dok tailgating aku.apa ke hal mamat ni,malas aku nak layan.aku bior je.dlm 10 minit camtu,dia geram agaknya & terus potong & pecut sambil jeling2 aku.hmm!! aku nengok abang tu bawa keta,bini kat sebelah tengah pegang baby.bini pakai tudung & baju kurung.kat belakang ada seorang lg budak kecik dlm umur 5 thn.nak salahkan sapa klu anak ikut perangai dia?? budak kecik mesti ingat perbuatan bapa dia betul.jd benda ni akan jd circle turun temurun. mcm kak nita cakap pasal anjing ni. sama gak.my parents lain,durang ajar kami adik beradik to love animals it doesn't matter cats/dogs etc. aku rasa bertuah betul coz my parents ajar kita org dgn betul.klu kita pergi sekolah smp University/oberseas etc,dpt title itu ini tp benda remeh temeh camni takde,serupa mcm tak pergi sekolah gak.buat abis duit belajar tetinggi tp simple manners & courtesy takde. huhuhu!! kena korek kubur parents durang suruh abiskan ilmu parenting
Reply With Quote
Old 09-23-2009, 07:37 AM
June June is offline
Animal Lover

Nur,akak dah kahwin 8 thn tp tak dpt anak.takde rezeki lg.dr kata kita org takde problem.akak bet klu akak ada anak,akak takkan ajar anak2 mcm bebudak2 malaun yg akak cite tu. akak rasa I can be a good mother because anak2 bulus kat rmh walaupun nakal tp tertib.ramai yg tanya mcm mana akak ajar anak bulus jgn panjat meja curi makan,panjat dapur korek makanan.walaupun binatang tp mereka melambangkan bagaimana akak mendidik durang. so akak start with kucing first.heheheheh!!

pasal budak yg rosakkan laptop keypad tu,akak buat camni.ari tu anak buah akak yg belajar kat UKM pinjam keta adik akak yg mengajar kat UPM.keta baru umur 4 bln,Toyota Vios. dia nak amik lesen & beli keta so try bawa keta makciknya.tengah nak parking tu,dia tak sengaja terlajak ke depan dan langgar divider.hmmm!! nangis adik akak tgk keta baru dah rosak.bila repair terbang gak RM200. kakak akak (ibu kepada anak buah yg kat UKM) tu marah bebenor dgn anak dia sebab dia dah pesan jgn kacau keta makcik dia. adik akak pun tak nak bg tp dia beriya2 nak.hmm!! baru ni dia balik KK nak raya,parents dia suruh bayar balik kat makciknya utk repair keta yg RM200 tu.kesian kawan,terbang duit raya RM200.tp begitulah cara org tua mengajar anak dia supaya klu pakai brg org,kita kena bertanggunjawab utk menjaganya & klu rosak kena ganti balik. serik budak tu.

nape ko tak tuntut je ganti rugi dgn parents budak tu??

Quote:

Reply With Quote
Old 09-23-2009, 10:19 AM
nurkasih's Avatar
~feline attaché

Quote:
Originally Posted by June View Post
Nur,akak dah kahwin 8 thn tp tak dpt anak.takde rezeki lg.dr kata kita org takde problem.akak bet klu akak ada anak,akak takkan ajar anak2 mcm bebudak2 malaun yg akak cite tu. akak rasa I can be a good mother because anak2 bulus kat rmh walaupun nakal tp tertib.ramai yg tanya mcm mana akak ajar anak bulus jgn panjat meja curi makan,panjat dapur korek makanan.walaupun binatang tp mereka melambangkan bagaimana akak mendidik durang. so akak start with kucing first.heheheheh!!

pasal budak yg rosakkan laptop keypad tu,akak buat camni.ari tu anak buah akak yg belajar kat UKM pinjam keta adik akak yg mengajar kat UPM.keta baru umur 4 bln,Toyota Vios. dia nak amik lesen & beli keta so try bawa keta makciknya.tengah nak parking tu,dia tak sengaja terlajak ke depan dan langgar divider.hmmm!! nangis adik akak tgk keta baru dah rosak.bila repair terbang gak RM200. kakak akak (ibu kepada anak buah yg kat UKM) tu marah bebenor dgn anak dia sebab dia dah pesan jgn kacau keta makcik dia. adik akak pun tak nak bg tp dia beriya2 nak.hmm!! baru ni dia balik KK nak raya,parents dia suruh bayar balik kat makciknya utk repair keta yg RM200 tu.kesian kawan,terbang duit raya RM200.tp begitulah cara org tua mengajar anak dia supaya klu pakai brg org,kita kena bertanggunjawab utk menjaganya & klu rosak kena ganti balik. serik budak tu.

nape ko tak tuntut je ganti rugi dgn parents budak tu??
Bebudak tueh kecik sangat kak...g pun datang beraya ngan parents sayer..sayer tak kenal... nak buat havoc t mak ayah bising pulak... tapi terguris hati tengok jugak... Nanti kang saya buat tuntutan diorang pulak kater mak ayah sayer tak pandai ajar sayer pulak....

Kalau bab2 tailgating..manners atas jalan...paling besh kalau ngan tunang sayer...huishh dia teramatlah pantangggggg..kalau ornag tailgate dia..dia buat apa tau kak June... Dia buat emergency break.. katanya kalau berlaga diornag bayar... dah 2 x lebih... tersengap orag belakang... tapikan tak tahu nak katalah..kat Penang nieh selalunya yang buat perangai pelik2 nieh..bebudak pompuan yang pakai Viva baru pastue penuh patung2 dalam keta dan ada pokok bunga solar dok mengayun2 daun..worst kalau dia ada P sticker.. Geng2 nieh tak ingat nak idup...Benyakkk kali sangat diorang main keluar lorong tak tengok jalan..Saya ngan tunang dok memerhati over the year jugak..kadang2 i drive, kadang2 dia... dan selalunya geng camnieh bagi problem...bawak terlampau slow...bawah sket sket break (keta auto pahamlah..tapi silalah belajar yang u leh free gear instead of tekan break 24 jam, sikit2 break mengejut, pastue potog orang tak pikir yang depan ada banyak keta..last2 kiter kena bagi jalan dia masuk balik (badigol sungguh..pastue nak potong budget viva laju..aiyakkk..nieh yang paling tak masuk akal..ada ker dia nak potong BMW ngan Vios..Malu jugaklah kebanyakanya pompuan... * sorry no offence to anyone tapi nieh bawah observation/pendapat sayer*

p/s Tengok bear and benda solar pun dah tahu... kalau diorang nak tahu...letak barang2 yang menunjukkan keta tueh pompuan punya memang easy prey untuk orang yang curi keta..nak rogol ke bla bla bla.... g pun viva pun dah menunjukkan keta pompuan..wodering diornag tahu tak diorang mengundang bahaya pada diri sendiri...ishkkk

Nieh pun datang dari mak ayah ker...tapi nampak cam cetek akal jer....

Last edited by nurkasih; 09-23-2009 at 10:24 AM.
Reply With Quote
Old 09-23-2009, 10:20 AM
nurkasih's Avatar
~feline attaché

Quote:
Originally Posted by Zarul View Post
jangan tunggu lama lama nanti lama lama dia diambil orang
hahaha kiter dah 2 tahun... terpulangah Zarulll ada jodoh adalah..
Old 09-23-2009, 12:59 PM
Felix The Cat's Avatar
Felix The Cat Felix The Cat is offline
PetFinder Guru

Felix The Cat is on a distinguished road

Mmmm memang bukan senang nak ada anak dua kaki nie. Masa kecik kecik dulu, mak dan ayah saya selalu ajar kami tiga adik beradik untuk bersopan santun masa kat rumah orang. Duduk diam diam, jangan masuk bilik orang, dapur orang. Mesti tegur orang tua, bila bagi barang cakap 'Terima kasih' dan sebagainya.

Dan sebagai ibu kepada dua anak lelaki saya pun ajar apa yang mak dan ayah saya ajarkan kepada saya malah lebih lagi.

Seperti Kak Zai kata, pendidikan moral, disiplin dan agama adalah penting. Sebagai ibu tunggal, saya kena la jadi mak dan ayah kepada anak saya. Alhamdulilah setakat nie mereka ok. Tapi tak tau la bila dah besar nanti. Zaman nie banyak gejala gejala negatif. Sebagai ibubapa kita kena la monitor anak anak kita nie 24 jam dan juga pergaulan mereka. Kita kena pastikan pergaulan mereka supaya tak terjerumus dengan gejala negatif.

Memang bukan senang nak ada anak. Kalo masa nak g shopping memang anak akan macam kerbau keluar dari kandang tapi Nurul akan umpan mereka. Nurul akan cakap saper yang duduk baik baik dan tak nakal, mami akan beli hadiah. So... sepanjang perjalanan kena la asyik asyik ingat... Behave or no TOYS . Tu la cara Nurul. Tapi ada masa juga mereka akan lari kesana dan kesini dah masa tu la satu supermarket boleh dengar suara Nurul .

Nurul juga ada jaga anak jiran seorang. Kalo kita bagi barang ngan dia, dia ambil je tanpa cakap 'Terima Kasih' pun. Bila anak anak nampak, mereka terus tegur dia, mesti cakap 'Terima Kasih' tapi budak tu wat dunno je . Lama lama dia dah pandai cakap terima kasih bila kita bagi barang kat dia. So... we must set an example in order for our kids to follow and from there they will also set an example for other kids to follow.

Not easy but with the hard work and training, pendidikan moral, discipline ... Insyaallah anak kita akan jadi baik.

Felix The Cat - Dee wonderful wonderful cat!
http://felixthecats.weebly.com
http://livinginmyworld-phyllis.blogspot.com/
Reply With Quote
Old 09-23-2009, 01:54 PM
June June is offline
Animal Lover

Berhemah di jalan raya tu bebudak ni belajar dari parents duranglah.klu mak bapa mcm setan yg akak cite td,dah confirm anak2 mesti tiru.budak2 pompuan zaman skrg mmg kurang ajar bawa keta.kalah gangster.pastu letak pula mcm ko cakap tu,ada soft toys gantung sana sini.senang org target keta pompuan. budak2 pompuan skrg daring smp org lelaki pun takut. hilang sifat2 org pompuan.akak yg tomboy & nampak brutal pun takdelah smp mcm tu sekali.huhuhu!! tulah mak bapa zaman skrg tak didik anak pompuan betul2. tau tau nanti,buncit.cukup 9 bulan beranak buang anak kat tepi longkang/sampah/masjid

apa2 kita buat,anak kita meniru mcm Nurul cakap.so kita kena set an example to them. contohnya akak sendiri,parents akak sgt mementingkan disiplin & courtesy smp kwn2 yg dtg rmh tanya "bapa ko ni tentera ke?? secara tak langsung,benda tu turun kat kami suma.klu kami duduk dlm keta,buang sampah kuar dari keta,ada yg kena pulas telinga dgn org tua kami.durang pesan,naik keta, standby plastik beg utk sampah.jd terbawa2 smp dewasa. org tua adalah org yg akan shape peribadi anak2.

Quote:
Bebudak tueh kecik sangat kak...g pun datang beraya ngan parents sayer..sayer tak kenal... nak buat havoc t mak ayah bising pulak... tapi terguris hati tengok jugak... Nanti kang saya buat tuntutan diorang pulak kater mak ayah sayer tak pandai ajar sayer pulak....

Kalau bab2 tailgating..manners atas jalan...paling besh kalau ngan tunang sayer...huishh dia teramatlah pantangggggg..kalau ornag tailgate dia..dia buat apa tau kak June... Dia buat emergency break.. katanya kalau berlaga diornag bayar... dah 2 x lebih... tersengap orag belakang... tapikan tak tahu nak katalah..kat Penang nieh selalunya yang buat perangai pelik2 nieh..bebudak pompuan yang pakai Viva baru pastue penuh patung2 dalam keta dan ada pokok bunga solar dok mengayun2 daun..worst kalau dia ada P sticker.. Geng2 nieh tak ingat nak idup...Benyakkk kali sangat diorang main keluar lorong tak tengok jalan..Saya ngan tunang dok memerhati over the year jugak..kadang2 i drive, kadang2 dia... dan selalunya geng camnieh bagi problem...bawak terlampau slow...bawah sket sket break (keta auto pahamlah..tapi silalah belajar yang u leh free gear instead of tekan break 24 jam, sikit2 break mengejut, pastue potog orang tak pikir yang depan ada banyak keta..last2 kiter kena bagi jalan dia masuk balik (badigol sungguh..pastue nak potong budget viva laju..aiyakkk..nieh yang paling tak masuk akal..ada ker dia nak potong BMW ngan Vios..Malu jugaklah kebanyakanya pompuan... * sorry no offence to anyone tapi nieh bawah observation/pendapat sayer*

p/s Tengok bear and benda solar pun dah tahu... kalau diorang nak tahu...letak barang2 yang menunjukkan keta tueh pompuan punya memang easy prey untuk orang yang curi keta..nak rogol ke bla bla bla.... g pun viva pun dah menunjukkan keta pompuan..wodering diornag tahu tak diorang mengundang bahaya pada diri sendiri...ishkkk

Nieh pun datang dari mak ayah ker...tapi nampak cam cetek akal jer....
Reply With Quote
Old 09-23-2009, 10:26 PM
Zarul's Avatar
Zarul Zarul is offline
PetFinder Guru

QUOTE=June;61252 saya setuju bebenor dgn pendapat kekawan kat sini.benar belaka. bagaimana pun cuba kita fikir sejenak sebab musabab anak jd begitu?? kdg2 kita lupa bahawa dari duit yg tak betul juga menyebabkan anak2 kita menjadi. maksudnya kdg2 kita tgk anak2 org takdelah susah benarnya nak diasuh tp anak2 kita ni mcm2 hal,dgn perangai yg mcm si Nurkasih cakap.duit yg kita dapat ada ke dpt secara halal?? contohnya,klu kita mkn rasuah,dgn duit tu kita bg anak bini makan ataupun dari duit yg bukan hak kita tp kita amik ringan & kasih mkn anak bini.masalah takkan abis dgn bebudak ni smp lah kebesar.
BETUL BETUL BETUL
aku klu dpt bebudak begini,aku jegil mata & pandang dia terus menerus.lelama senyaplah budak tu.it really works because my mum said,muka aku jenis yg stern apa lg klu mata buat jegil besar2.hehehehehe!! klu anak buat aku camni,aku penampor sekali mmg dia durang.dulu anak2 buah aku camni gak,dari kecik kita org yg jaga.mmg aku penampor sekali.terus durang takut.nasib baik dah besar suma ok.nakal2 standard je tp bukanlah smp memalukan kita.

org Melayu kita ni mmg kdg2 malu kita tgk cara durang didik anak.mcm zarul cakap,didik anak mcm stail Mat Salleh tp ilmu tak lengkap/tak abis.sudahnya anak mcm setan.

parents zaman skrg ni aku tgk takde didik anak courtesy & sopan santun.kdg2 tgk mat saleh yg modern tu lg courteous.fikir fikirlah apa nak jd dgn melayu skrg ni?? contohnya semalam,dlm kol 11pg,aku berdesup gi kedai packu.biasalah bawa keta kancil, nak laju tang mana?? keta buruk lak tu.tetiba ada satu mamat ni tak pasti keta apa tp warna maroon.dok tailgating aku.apa ke hal mamat ni,malas aku nak layan.aku bior je.dlm 10 minit camtu,dia geram agaknya & terus potong & pecut sambil jeling2 aku.hmm!!
AKU KALAU ADA YG TAILGATING AKU LAMBATKAN LAGI KETA AKU...NAK CEPAT SANGAT POTONG JA LA....NI DOK IKUT BONTOT AKU BUAT APA...GAY KOT....HAHAHA
aku nengok abang tu bawa keta,bini kat sebelah tengah pegang baby.bini pakai tudung & baju kurung.kat belakang ada seorang lg budak kecik dlm umur 5 thn.nak salahkan sapa klu anak ikut perangai dia?? budak kecik mesti ingat perbuatan bapa dia betul.jd benda ni akan jd circle turun temurun. mcm kak nita cakap pasal anjing ni. sama gak.my parents lain,durang ajar kami adik beradik to love animals it doesn't matter cats/dogs etc. aku rasa bertuah betul coz my parents ajar kita org dgn betul.klu kita pergi sekolah smp University/oberseas etc,dpt title itu ini tp benda remeh temeh camni takde,serupa mcm tak pergi sekolah gak.buat abis duit belajar tetinggi tp simple manners & courtesy takde. huhuhu!! kena korek kubur parents durang suruh abiskan ilmu parenting /QUOTE
Reply With Quote
Old 09-23-2009, 10:33 PM
Zarul's Avatar
Zarul Zarul is offline
PetFinder Guru

QUOTE=June;61252 saya setuju bebenor dgn pendapat kekawan kat sini.benar belaka. bagaimana pun cuba kita fikir sejenak sebab musabab anak jd begitu?? kdg2 kita lupa bahawa dari duit yg tak betul juga menyebabkan anak2 kita menjadi. maksudnya kdg2 kita tgk anak2 org takdelah susah benarnya nak diasuh tp anak2 kita ni mcm2 hal,dgn perangai yg mcm si Nurkasih cakap.duit yg kita dapat ada ke dpt secara halal?? contohnya,klu kita mkn rasuah,dgn duit tu kita bg anak bini makan ataupun dari duit yg bukan hak kita tp kita amik ringan & kasih mkn anak bini.masalah takkan abis dgn bebudak ni smp lah kebesar.
BETUL BETUL BETUL

parents zaman skrg ni aku tgk takde didik anak courtesy & sopan santun.kdg2 tgk mat saleh yg modern tu lg courteous.fikir fikirlah apa nak jd dgn melayu skrg ni?? contohnya semalam,dlm kol 11pg,aku berdesup gi kedai packu.biasalah bawa keta kancil, nak laju tang mana?? keta buruk lak tu.tetiba ada satu mamat ni tak pasti keta apa tp warna maroon.dok tailgating aku.apa ke hal mamat ni,malas aku nak layan.aku bior je.dlm 10 minit camtu,dia geram agaknya & terus potong & pecut sambil jeling2 aku.hmm!!
AKU KALAU ADA YG TAILGATING AKU LAMBATKAN LAGI KETA AKU...NAK CEPAT SANGAT POTONG JA LA....NI DOK IKUT BONTOT AKU BUAT APA...GAY KOT....HAHAHA
aku nengok abang tu bawa keta,bini kat sebelah tengah pegang baby.bini pakai tudung & baju kurung.kat belakang ada seorang lg budak kecik dlm umur 5 thn.nak salahkan sapa klu anak ikut perangai dia?? budak kecik mesti ingat perbuatan bapa dia betul.jd benda ni akan jd circle turun temurun. mcm kak nita cakap pasal anjing ni. sama gak.my parents lain,durang ajar kami adik beradik to love animals it doesn't matter cats/dogs etc. aku rasa bertuah betul coz my parents ajar kita org dgn betul.klu kita pergi sekolah smp University/oberseas etc,dpt title itu ini tp benda remeh temeh camni takde,serupa mcm tak pergi sekolah gak.buat abis duit belajar tetinggi tp simple manners & courtesy takde. huhuhu!! kena korek kubur parents durang suruh abiskan ilmu parenting /QUOTE
Reply With Quote
Old 09-24-2009, 04:49 AM
cookies4bulat's Avatar
cookies4bulat cookies4bulat is offline
PetFinder Guru

cookies4bulat is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to cookies4bulat

Quote:
mereka berangapan CC kereta mereka lebih besar kot dari BMW n Vios,tuh lah leh men potong2saya emergency break je kalu org tailgating nihkereta buruk takde hal lah(proton saga year 87 n kancil 660)bila dah emergency break org blakang hon then potong siap2 angkat2 tangan kononnye cam kita lah bersalah..saper kah yg bodoh sebenarnye??saya dok lane tengah,kalu lah saya drive lembab,bukankan lane kanan skali utk memotong?knape mesti nak follow gak montot kete ku?adakah saya memandu laju sgt sampai tak leh nak potong?

p/s:hanya dok lane kanan apabila bawak kete over 1000cc, n ketika nak potong.selebihnya dok lane tgh.kalu bwk proton dok lane kiri skali,almaklumlah kete tua..kang jadik ape2 senang trus masuk emergency lane

Quote:
Yg nih mereka nak masuk pertandingan kereta berhias kot.solar flower sape paling chumel and kete sape paling bnyk teddybearrasenye dah bnyk kali kuar tv pasai bab hias2 kete nih..still malaysian ppls tak peka..selalunye dah kena batang idung sendiri baru nak sedar

saper yg ajar mereka driving cengini?mcm kak june ckp,mungkin juga mereka tgk mak ayah drive,n mcm nur ckp mungkin juga mereka cetek akai n mungkin juga pengaruh dari cite2 kat tv tunak tiru fast n furioustakat kete kecik tak yah lah..wat bahaya kat diri sendiri,kete kita bukan dibuat utk race,lagik pon jalan kat msia nih tak sesuai utk bwk kete laju2,ngan heavy traffic,jln berlopak2,bumper yg kekadang terover bnyk.
Reply With Quote

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules