Go

Go Back   PetFinder.my > The Animal Corner > Cats & Kittens > Health, Disease & Diet

Health, Disease & Diet Find out the best tips and practices on managing your cat's diet, health care, and issues with diseases from our community of animal lovers

Thread Tools
Old 08-20-2008, 04:36 PM
chemonk's Avatar
chemonk chemonk is offline
Puppet Master~

chemonk is an unknown quantity at this point
Default cats and asthma..

**sorry moderator... tatak tau nak taruk mana topik mcm ni.. so cheq post dlm topic health.. bukan penyakit kucing.. tapi penyakit manusia... huhuhu

well.. dalam sebulan lepas aku gi panel hospital sebab sakit sakit dada susah nak bernapas... lepas beberapa kali ulang alik spital.. **dpt rasa jadi lab mice kene uji sini sana.... termasuk la pakai lekat2 kat seluruh badan pastu diarah lari atas treadmill.. rupanya di diagnose ada mengidap astma.. but not so critical la.. aku jadi critical time sejuk melampau cthnya mlm mlm ujan lebat... well.. nak dijadikan cerita.... doktor panel aku tu.. memula dia diagnose aku ada asthma.. langsung soalan pertama diajukan.. "u ada bela kucing???" aku dgn happynya angguk.. **ingatkan doktor tu suka kucing jugak la.. manala tau.. kot kot leh ada connection baekk punya ngan mana2 vet... byk dpt info.. brg pree wooo...... alih alih doktor tu suruh aku buang kucing dr umah... syarat aku supaya percentage kene attack during night time tu kurang.. hurmm... dilema jugak... because aku ni jenis suka sembam muka kat perut kucing.. especially chemong since die la yg paling gemok... huhuhu... but skarang ni tak berani nak sembam2 muka dah.. setakat usap2 je.. kadang kadang main lambung2... well, dlm hal ni... aku tak buang kucing aku and at the same time... kene jarakkan sikit hidung aku dr bulu buluan depa nih... tu je yg termampu... tapi kadang kadang tereksiden jugak... ye la.. tengah syok2 baring baekk punya tgk tv.. tetiba atam dtg lompat atas perut terus hidu spek mata aku... huhuhu... but rural case la.. pernah terjadi sekali je la... so itu je nak share... **bagi aku.. betul ckp doktor tu... sebab org ada asthma ni jgn ditemukan dgn benda berbulu... but at the same time.. aku sayang gila chemong, atam & aning... kalau korg ada anak atau korg sendiri ada asthma... pepandai la jaga diri dan jaga anak bulus tu... chihihihi...

**hambik ko.. hasil karya yg paling panjang dr aku so far dlm forum ni.. susah nak tgk aku taip panjang2 nih... ahahahahhahahah
Old 08-20-2008, 04:55 PM
filinlee's Avatar
filinlee filinlee is offline
PetFinder Guru

filinlee is on a distinguished road
Default Re: cats and asthma..

hye chemonk.. untuk pengetahuan awak... saya nih ada lelah... kira segolongan jugak la ngan asthma nih... macam kes saya lak.. kes semi kronik...

ramai gak yang kata kalo ada asthma tuh x leh bela kucen.. tuh sumer tanggapan salah...doktor tuh memandai2 jer... eheheh....

kalo x silap aku kat forum lama ada mention pasal hal nih... Furkid pon ada jelas kan ...nak tau details try tengok balik la... aku x braper nak ingat...

yang penting nak ku nyatakan di sini ialah.. sepanjang aku dok bela n jaga anak2 bulus ku e2.. sejak awal tahun... so far alhamdulillah x der kena attack sekali pon... kalo ada pon pasal faktor cuaca- ujan, sejuk sangat.. macam kat opis aku sejuk beku dibuatnya... e2 yang penyebab aku kena attack...

cumer satu jer kelemahan aku... kucen pattern DLH... memang aku x tahan.. bukan x tahan kena semput... tapi aku akan kena alergik... seperti.. bersin2... idung berair... mata gatal2... berair......tapi kalo dah makan ubat.. everything is fine....

dulu aku ada junior kat melaka... dia suka giler kat kucen.. bela pon berpuluh2 ekor... dia amek suntikan untuk alergi....untuk elak kan asthma dia... tak tau la ada ke x.. nak tanyer doktor pon x sure nak tanyer macam mana....

try survey2 tanye....
Old 08-20-2008, 05:05 PM
chemonk's Avatar
Puppet Master~

chihihi... tak baca pun tread furkids tuh.. tatau plak ada.. dah lama tak jenguk.. hahaha... well.. aku percaya pun sebab doktor yg ckp.. tapi tu la.. so far alhamdullilah tak semput la time time nak tido... maybe sebab kucing aku sumer dlm umah tak penah jejak kaki kat luar... heheheheh... **aritu aku ada lepaskan sekali 3-3 ekor.. sumer stun tak bergerak kemana mana sebab asing gila bagi diorg.. sekali aku sergah.. menciput larik masuk kotak dlm bilik... pandai pulak dari kotak diorg... back to the early story, kalau kucing dok dlm umah chances bawak mende2 kotor tu agak kurang la sket... hehehe... mujur la dah tak haze tebal dah... aku cukup takut haze.. sebab time haze je mmg tak bleh tido langsung... susah gile nak bernapas..
Old 08-20-2008, 05:13 PM
fantasticat's Avatar
fantasticat fantasticat is offline
BAD Company...

fantasticat is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by filinlee View Post
hye chemonk.. untuk pengetahuan awak... saya nih ada lelah... kira segolongan jugak la ngan asthma nih... macam kes saya lak.. kes semi kronik...

ramai gak yang kata kalo ada asthma tuh x leh bela kucen.. tuh sumer tanggapan salah...doktor tuh memandai2 jer... eheheh....

kalo x silap aku kat forum lama ada mention pasal hal nih... Furkid pon ada jelas kan ...nak tau details try tengok balik la... aku x braper nak ingat...

yang penting nak ku nyatakan di sini ialah.. sepanjang aku dok bela n jaga anak2 bulus ku e2.. sejak awal tahun... so far alhamdulillah x der kena attack sekali pon... kalo ada pon pasal faktor cuaca- ujan, sejuk sangat.. macam kat opis aku sejuk beku dibuatnya... e2 yang penyebab aku kena attack...
doc tu betul... tapi mungkin kita yang salah paham...

maksud dia benda yang boleh trigger asma... bukan yang menyebabkan asma... asma ni selalunya penyakit keturunan... dan bulu kucing memang antara elemen yang boleh trigger asma... selain dari cuaca sejuk & habuk...

asma ni jadi bila salur pernafasan jadi kecik... samada lapisan belah dalam dia bengkak atau otot luar saluran tu mengecut... so bila benda ni jadi, saluran tu jadi sempit la... tu yang susah nak napas tu... punca dia pun banyak... habuk, cuaca sejuk, bulu binatang, asap, kalau kita exercise extreme sangat pun boleh kena (oksigen kuar-masuk tinggi tapi saluran tak cukup besar)... sebab tu kita digalakkan exercise selalu supaya salur udara dan darah jadi lebih besar dan otot paru-paru dan jantung jadi lebih kuat...

lain orang lain penyebab yang boleh trigger asma dia... aku rasa la... aku bukan doktor pun... ni apa yang aku tau je... sebab orang umah aku pun asma gak...

Last edited by fantasticat; 08-20-2008 at 05:17 PM.
Reply With Quote
Old 08-20-2008, 05:21 PM
June June is offline
Animal Lover

June is on a distinguished road

abang aku kat KK puna da asthma gak,tp dia ada 2 ekor kucing.mcm ko cakap doktor kata kita yg salah paham.tp aku kena salahkan doktor gak sebab aku dapati cara penjelasan doktor tak jelas.ini berdasarkan pengalaman aku dgn si Peterpan.aku tak tau berapa kali aku ulang alik jumpa vet pasal Peterpan.jd aku tak heran klu org salah faham.pertama doktor menggunakan medical jargon.kedua perubatan yg dibagi tak ada details on the implication atau side effect.nasib baik aku ni jenis yg tak puas hati klu bertanya.aku akan tanya smp aku faham.aku balas doktor,english please,tak faham medical jargon ni.so aku siapkan kertas dan pen.klu dia cakap medical jargon aku tanya apa maksud terus tenyeh kat kertas.

bila medication dikasih doktor kena jelaskan secara panjang lebar tentang side effect,implikasi etc.kita bukan doktor so kita tak pasti apa yg dioffer oleh doktor itu cukup bagus atau tak.bila aku dapatkan 2nd opinon dari doktor lain baru tau side effect etc.begitu juga bila menjelaskan sakit asthma kita kena jelaskan bulu kucing trigger bukan simply kata klu boleh jgn pelihara kucing sebab u ada asthma.kebiasaanya aku dengar doktor mengeluarkan kata2 ni.

Quote:
Originally Posted by fantasticat View Post
doc tu betul... tapi mungkin kita yang salah paham...

maksud dia benda yang boleh trigger asma... bukan yang menyebabkan asma... asma ni selalunya penyakit keturunan... dan bulu kucing memang antara elemen yang boleh trigger asma... selain dari cuaca sejuk & habuk...

asma ni jadi bila salur pernafasan jadi kecik... samada lapisan belah dalam dia bengkak atau otot luar saluran tu mengecut... so bila benda ni jadi, saluran tu jadi sempit la... tu yang susah nak napas tu... punca dia pun banyak... habuk, cuaca sejuk, bulu binatang, asap, kalau kita exercise extreme sangat pun boleh kena (oksigen kuar-masuk tinggi tapi saluran tak cukup besar)...

lain orang lain penyebab yang boleh trigger asma dia... aku rasa la... aku bukan doktor pun... ni apa yang aku tau je... sebab orang umah aku pun asma gak...
Reply With Quote
Old 08-20-2008, 05:33 PM
fantasticat's Avatar
BAD Company...

Quote:
Originally Posted by June View Post
abang aku kat KK puna da asthma gak,tp dia ada 2 ekor kucing.mcm ko cakap doktor kata kita yg salah paham.tp aku kena salahkan doktor gak sebab aku dapati cara penjelasan doktor tak jelas.ini berdasarkan pengalaman aku dgn si Peterpan.aku tak tau berapa kali aku ulang alik jumpa vet pasal Peterpan.jd aku tak heran klu org salah faham.pertama doktor menggunakan medical jargon.kedua perubatan yg dibagi tak ada details on the implication atau side effect.nasib baik aku ni jenis yg tak puas hati klu bertanya.aku akan tanya smp aku faham.aku balas doktor,english please,tak faham medical jargon ni.so aku siapkan kertas dan pen.klu dia cakap medical jargon aku tanya apa maksud terus tenyeh kat kertas.

bila medication dikasih doktor kena jelaskan secara panjang lebar tentang side effect,implikasi etc.kita bukan doktor so kita tak pasti apa yg dioffer oleh doktor itu cukup bagus atau tak.bila aku dapatkan 2nd opinon dari doktor lain baru tau side effect etc.begitu juga bila menjelaskan sakit asthma kita kena jelaskan bulu kucing trigger bukan simply kata klu boleh jgn pelihara kucing sebab u ada asthma.kebiasaanya aku dengar doktor mengeluarkan kata2 ni.
macam yang aku cakap tadi... apa yang doktor cakap tu betul... cuma kadang-kadang cara diorang sampaikan tu tak jelas... yang kita ni pulak dah tau tak jelas kena la tanya... doktor pun manusia jugak... bila dah takde mood, etika tolak tepi... sebab tu aku lagi suka klinik swasta... memang la bayar lebih... tapi layanan lebih memuaskan dan aku lebih paham apa yang jadi kat badan aku nih...
Reply With Quote
Old 08-20-2008, 05:37 PM
June June is offline
Animal Lover

klu org yg pigi sekolah mcm kita ni mmg paham apa yg nak ditanya,kena org2 yg mmg sekolah setakat bumbung tingkat 2 je,mcm mana?? tugas doktor adalah utk memahamkan pesakit.mcm guru gak.ada pro and cons. vet private mmg jauh lebih bagus sebab tu bayaran nya kdg2 klu ko tengok berderau darah!! cuma cheras segar ni dari segi service tip top tp aku tak puas hati cara pengurusan animal.anjing dan kucing ditempat yg sama.kucing2 kita jd stress.bukan tambah baik tambah sakit.

Quote:
macam yang aku cakap tadi... apa yang doktor cakap tu betul... cuma kadang-kadang cara diorang sampaikan tu tak jelas... yang kita ni pulak dah tau tak jelas kena la tanya... doktor pun manusia jugak... bila dah takde mood, etika tolak tepi... sebab tu aku lagi suka klinik swasta... memang la bayar lebih... tapi layanan lebih memuaskan dan paham apa jadi kat badan aku nih...
Reply With Quote
Old 08-20-2008, 05:48 PM
fantasticat's Avatar
BAD Company...

Quote:
Originally Posted by June View Post
klu org yg pigi sekolah mcm kita ni mmg paham apa yg nak ditanya,kena org2 yg mmg sekolah setakat bumbung tingkat 2 je,mcm mana?? tugas doktor adalah utk memahamkan pesakit.mcm guru gak.ada pro and cons. vet private mmg jauh lebih bagus sebab tu bayaran nya kdg2 klu ko tengok berderau darah!! cuma cheras segar ni dari segi service tip top tp aku tak puas hati cara pengurusan animal.anjing dan kucing ditempat yg sama.kucing2 kita jd stress.bukan tambah baik tambah sakit.
kalau setakat nak tanya pasal asma tak payah sekolah tinggi... secara logiknya kalau dia kata kalau bela kucing boleh kena asma... tanya la balik...

a. macam mana boleh kena...

b. apa penyebab dia... bulu ke habuk kotoran dari kucing...

c. macam mana benda tadi boleh sebabkan serangan asma... bulu atau habuk tu sumbat salur pernafasan ke, sampai sesak nafas...

d. kalau bulu kucing jadi penyebab... boleh tak kita letak dalam sangkar...? (mestilah yang besar) cuma keluarkan sekali sekala... so that bulu dia tak bersepah satu rumah...

haaa... kan banyak soalan boleh tanya tu... itu yang aku terpikir buat masa ni... banyak boleh karang lagi tu kalau biarkan semalaman...

bila dah tanya... kita tau la jawapan dia... sekaligus tau la apa yang patut kita buat... buat main agak-agak je...
Reply With Quote
Old 08-20-2008, 06:02 PM
June June is offline
Animal Lover

aku pernah dengar doktor yg menjawab pertanyaan org yg kena asthma ni kata,jgn susah2,tak payah bela kucing dan u pun tak sakit.aku rasa rata2 org kat malaysia dah kena drill kat kepala yg pelihara kucing adalah no no utk org yg berpenyakit asthma.

Quote:
kalau setakat nak tanya pasal asma tak payah sekolah tinggi... secara logiknya kalau dia kata kalau bela kucing boleh kena asma... tanya la balik...

a. macam mana boleh kena...

b. apa penyebab dia... bulu ke habuk kotoran dari kucing...

c. macam mana benda tadi boleh sebabkan serangan asma... bulu atau habuk tu sumbat salur pernafasan ke, sampai sesak nafas...

d. kalau bulu kucing jadi penyebab... boleh tak kita letak dalam sangkar...? (mestilah yang besar) cuma keluarkan sekali sekala... so that bulu dia tak bersepah satu rumah...

haaa... kan banyak soalan boleh tanya tu... itu yang aku terpikir buat masa ni... banyak boleh karang lagi tu kalau biarkan semalaman...

bila dah tanya... kita tau la jawapan dia... sekaligus tau la apa yang patut kita buat... buat main agak-agak je...
Reply With Quote
Old 08-20-2008, 06:04 PM
filinlee's Avatar
PetFinder Guru

ehehe betol cakap korang dua... cara penyampaian doktor tuh salah...

tapi so far kebanyakan doktor skarang pk untung saja.... bila patient tanyer apa apa yang berkait dia macam nak tak nak je jawab...

dlu aku penah keje partime nurse masa blaja.... memang berbeza la dulu n sekarang... even nurse dia naik sama lorat...

penah aku tanyer ubat selsema tuh mengantok ke x.. sebab ada certain mengantok n certain x...boleh dengan penuh konpiden dia cakap x ngantok.. ish..ish... kalo dapat kat orang tua yang x tau paper sajer jer wat naya.... tah la...
Old 08-20-2008, 06:09 PM
June June is offline
Animal Lover

samalah kita filin.aku apply jd nurse sementara tunggu kerja lain dtg.dahlah aku jenis pengsan tengok darah.tahan hati je.agak2 dlm 6 bln gak aku koje.

Quote:
ehehe betol cakap korang dua... cara penyampaian doktor tuh salah...

tapi so far kebanyakan doktor skarang pk untung saja.... bila patient tanyer apa apa yang berkait dia macam nak tak nak je jawab...

dlu aku penah keje partime nurse masa blaja.... memang berbeza la dulu n sekarang... even nurse dia naik sama lorat...

penah aku tanyer ubat selsema tuh mengantok ke x.. sebab ada certain mengantok n certain x...boleh dengan penuh konpiden dia cakap x ngantok.. ish..ish... kalo dapat kat orang tua yang x tau paper sajer jer wat naya.... tah la...
Reply With Quote
Old 08-20-2008, 06:19 PM
filinlee's Avatar
PetFinder Guru

aku keje sethn jugak... sampai doktor aku tuh suh amek course nursing n keje ngan dia... tapi nak cm ner.. dah tua la... rugi masa banyak dah....

minat memang minat.. darah sumer aku x takut....cumer kalo nak jadik doktor x leh kot.. takot nak kena bedah mayat... ahahahahhahaha....

sumer jenis benda penah tengok.. eksiden la.. budak demam panas sangat sampai biru sumer la....macam macam...
Old 08-20-2008, 07:00 PM
June June is offline
Animal Lover

aku tak blh lah Filin.aku pitam tgk darah dan jarum.he!!he!! ko mcm adik aku juga.adik aku minat nursing smp doktor tu offer nak sponsor belajar dia.tp adik aku tu ngok.dia tak nak.

Quote:
aku keje sethn jugak... sampai doktor aku tuh suh amek course nursing n keje ngan dia... tapi nak cm ner.. dah tua la... rugi masa banyak dah....

minat memang minat.. darah sumer aku x takut....cumer kalo nak jadik doktor x leh kot.. takot nak kena bedah mayat... ahahahahhahaha....

sumer jenis benda penah tengok.. eksiden la.. budak demam panas sangat sampai biru sumer la....macam macam...
Reply With Quote
Old 08-21-2008, 10:58 AM
chemonk's Avatar
Puppet Master~

aku suka pigi private punya medical center.. mcm kpj ke.. sana byk nurse cun-cun.. aku pun sama mcm ko june.. blood phobia... pening loya kalau ada bau darah + tgk darah byk2.. ari tu amik darah nak buat blood test pun aku dah pucat.. siap nurse tu pakai ramai2 gelakkan aku.. cehs~! teringin jugak nak derma darah.. tapi tu la.. phobia punya pasal... siap aku suruh nurse tu letak bius byk2 kat tempat die nak cucuk... pasal aku ckp aku nak kasi darah pree.. so kira ubat bius tu pun kasi pree la kat aku... hahahahahha

sekejap... bulu kucing yg jatuh kat lantai ke atau bulu yg masih lekat kat bdn kucing yg boleh trigger asthma attack ni?? aku pun dah kompius.. ke dua2? aku rasa mcm habuk la yg trigger aku punya attack.. sebab kalau bulu... still boleh nampak lagi.. takkan la boleh sedut... lain la habuk... mmg saiz micron micron punya... bulu idung pun tak tertapis... chihihihi... btw.. doktor tu ada ckp mostly org kene attack during sejuk.. tapi die ckp.. nak kurangkan risiko attack... kene eliminate sumer punca2 punca la... termasuk la bela kucing.. dia bagi contoh api.. camna nak eliminate api.. ala.. yg triangle sources tuuu... tapi aku tak eliminate sumer... aku syg gila chemong... sampai nak balik raya ni dok pikir nak anta boarding ke nak bawak balik kg... hahahahhaha...
Old 08-21-2008, 11:15 AM
fantasticat's Avatar
BAD Company...

Quote:
Originally Posted by chemonk View Post
aku suka pigi private punya medical center.. mcm kpj ke.. sana byk nurse cun-cun.. aku pun sama mcm ko june.. blood phobia... pening loya kalau ada bau darah + tgk darah byk2.. ari tu amik darah nak buat blood test pun aku dah pucat.. siap nurse tu pakai ramai2 gelakkan aku.. cehs~! teringin jugak nak derma darah.. tapi tu la.. phobia punya pasal... siap aku suruh nurse tu letak bius byk2 kat tempat die nak cucuk... pasal aku ckp aku nak kasi darah pree.. so kira ubat bius tu pun kasi pree la kat aku... hahahahahha
aku pun ada masalah gak pasal darah ni... tapi takde la kronik sangat sampai tak leh derma darah... in fact banyak kali dah derma pun... takde la pengsan ke hape... time raya korban pun dah berapa kali dah aku join sekali tumbangkan lembu... siap pegang kepala lagi bila tengah semelih... darah terpancut kat badan aku pun aku biasa je... ada skali tu siap termasuk dalam lubang takung darah tu lagi... still no hal... TAPI... bila aku tengok wife aku bersalin... mesti aku pening ala-ala nak pitam gitu... he he he... sampai nurse ngan doktor tu pun senyum kambing je ngan aku... mungkin aku tak leh tengok darah sambil tengok muka orang tengah sakit kot...

Quote:
Originally Posted by chemonk View Post
sekejap... bulu kucing yg jatuh kat lantai ke atau bulu yg masih lekat kat bdn kucing yg boleh trigger asthma attack ni?? aku pun dah kompius.. ke dua2? aku rasa mcm habuk la yg trigger aku punya attack.. sebab kalau bulu... still boleh nampak lagi.. takkan la boleh sedut... lain la habuk... mmg saiz micron micron punya... bulu idung pun tak tertapis... chihihihi... btw.. doktor tu ada ckp mostly org kene attack during sejuk.. tapi die ckp.. nak kurangkan risiko attack... kene eliminate sumer punca2 punca la... termasuk la bela kucing.. dia bagi contoh api.. camna nak eliminate api.. ala.. yg triangle sources tuuu... tapi aku tak eliminate sumer... aku syg gila chemong... sampai nak balik raya ni dok pikir nak anta boarding ke nak bawak balik kg... hahahahhaha...
sebenarnya bukan sebab bulu tu masuk salur pernafasan yang menyebabkan asma... alahan yang datang dari bulu tu... dia rangsang salur pernafasan supaya mengecut... tahap alahan pun berbeza jugak... ada yang kena sikit dah kena asma... ada tu dah kena banyak baru datang asma... dan tak semestinya bulu binatang... cuaca sejuk, aktiviti fizikal yang melampau (bukan yang terlampau haaa... ada beza tu), habuk...

aku rasa sebab doktor malas nak carik punca sebenar la diorang pukul rata je... dia rangkumkan semua penyebab... malas dia pun mungkin bersebab... mungkin dari segi kos dan masa untuk test tu yang buatkan diorang hesitate nak suggest kat kita.... takut kita samada tak nak atau tak mampu...
Reply With Quote
Old 08-21-2008, 11:30 AM
skeezer's Avatar
skeezer skeezer is offline
PetFinder Buddy

skeezer is on a distinguished road

yang benar nye... saya pun satu geng ngan chemonk ...saya pun ada asthma, sejak kecil lagi...asthma campur resdung..
kalo nak ikutkan mak saya mmg tak bagi jaga kucing ni, sebab die risau kat saya..kalo masa kecik tu, dah berpuluh juta kali mintak kebenaran jaga kucing...tapi haram di layan nye...
sekarang ni dah besar baru lah die bagi...janji pandai jaga kesihatan..

apa yg saya buat, tiap kali nak tukar pasir atau bersihkan tempat dierang lepak saya tutup hidung pakai kain ( kalo ada mask yg pakai time jerebu tu lagi bagus ) ...
pastu, saya tak pernah cium dierang ni...sebab kalo cium je mesti terbersin bersin... peluk pun kadang kadang....kalo dah peluk tu cepat cepat tukar baju lain.... kucing2 saya ni, hanya dapat dibelai je... lebih lebih kang tuan die sakit...heheheh....

lagi satu, saya tak pernah bawak kucing masuk sampai masuk bilik tido... nak lepak atas katil saya lagi lah no no no.. bukan tak sayang dierang.. tapi terpaksa... lagi pun kucing kucing saya sume lepak kat belakang umah je... sbb ramai gak dalam rumah ni ada resdung... itu lah yg saya lakukan bagi mengelakkan kejadian semput... oh ye, kalo waktu sejuk jgn cakap la...even kat genting pun dah meleleh air hingus...
Reply With Quote
Old 08-21-2008, 12:27 PM
filinlee's Avatar
PetFinder Guru

aku naik genting n cameron memang haru la.... sampai demam2 kronik... sempot toksah cakap... tapi e2 dulu.... skarang dah ok.. pasal cuaca kat atas sana pon kurang sejuk kan... siap leh pakai tshirt n sluar jer... x yah nak pakai sweater... ehehehe.... (eksyen lebey...)
Old 08-21-2008, 12:45 PM
fantasticat's Avatar
BAD Company...

untuk yang ada asma aku nasihatkan banyak kan senaman... kalau tak penah atau jarang buat, mulakan slow-slow... seminggu 3 kali dah cukup... dapat 5 hari lagi bagus... kalau ada buat, tambah intensity... so that paru-paru dan salur pernafasan jadi lebih besar dan kuat... bukan itu je... salur darah pun jadi besar dan jantung pun jadi lebih kuat dan dapat pam lebih banyak darah tanpa stress pada badan...

p/s: majulah sukan untuk pencen 3 ribu sebulan...
Reply With Quote
Old 08-21-2008, 05:02 PM
skeezer's Avatar
skeezer skeezer is offline
PetFinder Buddy

skeezer is on a distinguished road

Quote:
untuk yang ada asma aku nasihatkan banyak kan senaman... kalau tak penah atau jarang buat, mulakan slow-slow... seminggu 3 kali dah cukup... dapat 5 hari lagi bagus... kalau ada buat, tambah intensity... so that paru-paru dan salur pernafasan jadi lebih besar dan kuat... bukan itu je... salur darah pun jadi besar dan jantung pun jadi lebih kuat dan dapat pam lebih banyak darah tanpa stress pada badan...

p/s: majulah sukan untuk pencen 3 ribu sebulan...
ok...ok..
nanti kita anjurkan acara merentas desa beramai ramai... bersama anak bulus masing masing...
Reply With Quote
Old 08-21-2008, 05:08 PM
June June is offline
Animal Lover

korang lari lah ye,akak dok tengok sambil minum milo ais.wakakakakakak!!!

Quote:
Originally Posted by skeezer View Post
ok...ok..
nanti kita anjurkan acara merentas desa beramai ramai... bersama anak bulus masing masing...
Reply With Quote

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules