Go

Go Back   PetFinder.my > The Animal Corner > Cats & Kittens

Cats & Kittens General information and discussions on taking care of your feline buddy

Thread Tools
Old 09-12-2009, 11:26 PM
Pak Lubis's Avatar
Pak Lubis Pak Lubis is offline
PetFinder Guru

Pak Lubis is on a distinguished road
Default Re: Kucing Terbiar

Quote:
Originally Posted by kuntum View Post
Oh...saya pun baru berjinak2 juga bela kucing ni. Tak pe saya try bantu apa yang termampu...dan nanti tunggu otai2 kat sini bantu pulak...

Apa yang saya selalu buat kat kucing stray yang ada anak, saya selalu ambik ati mama dia dulu. Bagi makan. Kalau Pak Lubis nak try bagi makan, try bagi ayam rebus lepas tu kibbles untuk kitten. Sebab untuk ibu kucing, sebaik2nya bagi kibbles untuk kitten. Nak ambik ati ibu kucing ni, bergantung pada ibu la. Ada yang garang giler (ni kena sabbbarrr sangat). Dan ada yang terus jinak bila dah bagi beberapa kali. Lepas tu bila dah jinak, Pak Lubis bagilah makanan kibbles dan ayam rebus kat si ibu & anak2 seperti biasa.

Tapi sebelum tu, saja la nak tanya. Pak Lubis nak adopt terus ke anak2 tu atau just nak jaga buat sementara waktu?

Kalau cadang nak adopt, bila anak2 kucing tu dah berpisah susu dengan ibunya. Kebiasaannya, dalam umur 2 bulan. Lepas tu, beli la apa2 yang patut...mcm kandang, litterbox, pasir....bila dah cukup besar, pegi antar vaccine. Dah tu, bila dah umur dalam 6 bulan, bolehlah hantar neuter/spay.

Kalau cadang tak nak bela...teruskan bagi makan. Tapi apa yang saya buat, saya sentiasa make sure anak2 tu jinak dengan kami supaya senang kami nak sunatkan mereka nanti. Tapi ingat tau...jgn lupa sunatkan diorang.

Tak tahu la apa yang saya bagitahu kat Pak Lubis ni betol ke tidak. Itu serba sedikit la yg boleh saya tolong. Nanti forumer yang lebih arif boleh tambah or betolkan...
Rasanya betul lah tu kuntum ooi... Saya memang dah ada kucing 3 ekor umur antara 4 dan 5 bulan. Tetapi yang ini baru 1 hari. Saya dah bagi ibu kucing tu makan balckwood kitten. Esok nak beli kibble untuk adult. Rasanya ibu kucing kena makan berkhasiat untuk susukan anaknya. Anaknya saya rasa belum boleh makan lain selain dari menyusu.

Ibunya memula takut takut pada mulanya nak makan tetapi dah mula menerima saya . Saya kesian dia mungkin tak makan pada semalam kerana asik susukan anak dia..

Saya tak tahu sama nak adopt atau tidak.. Kalau saya adopt saya kena ambil ibunya sekali sebab saya akan berpindah kerumah baru saya selepas ari raya. Kalau lepas ari raya tentunya kucing kucing ini baru umur 10 hari dan tentunya belum cerai susu lagi ...Pening jugak kepala ... cam mana nak manage... Takut juga kucing tu orang punya sebab disini kawasan perumahan.
Reply With Quote
Old 09-13-2009, 12:37 AM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

kuntum is on a distinguished road

hehehe...itulah...saya ada pengalaman jaga kucing umur 4 bulan ke atas je...tapi baru2 ni ambik kucing tepi jln umur baru sebulan. Jenuh juga la vet menjawab soalan2 saya. Kihkihkih...nilah first time saya menyusukan anak kucing.
Reply With Quote
Old 09-13-2009, 12:54 AM
adamyala's Avatar
adamyala adamyala is offline
PetFinder Guru

adamyala is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by kuntum View Post
hehehe...itulah...saya ada pengalaman jaga kucing umur 4 bulan ke atas je...tapi baru2 ni ambik kucing tepi jln umur baru sebulan. Jenuh juga la vet menjawab soalan2 saya. Kihkihkih...nilah first time saya menyusukan anak kucing.
salam Pak Lubis...tumpang lalu

kuntum, kitten sebulan lebih dah pandai minum dari bowl kan ?
saya pun ada bwk balik 4 ekor umur camtu gak
dah pandai minum susu kat bowl
tak payah guna botol lagi...kalau guna botol leceh la...
kene ikut turn....kene rebus botol....
macam baru lepas dapat baby pulak
Reply With Quote
Old 09-13-2009, 01:18 AM
Pak Lubis's Avatar
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by adamyala View Post

Zai tentu bab anak kucing tentu pakar.. Ni lah nak minta pandangan zai tentang kucing yg baru beranak kt umah saya ni. Ada 5 ekor .. Skrg ni ibunya lah yg susukan dan saya mula bg makan ibunya dgn kibble untuk bg ibu sihat. Tetapi saya nak pindah. Nak bawa anak kucing dia masih nyusu ibu. Nak tinggalkan tak tergamak rasanya. Kalau nak bawa ibunya takut pula kucing orang dan tentunya anak kucing tu org punya.. Cam mana ha..
Reply With Quote
Old 09-13-2009, 02:08 AM
adamyala's Avatar
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by Pak Lubis View Post
Zai tentu bab anak kucing tentu pakar.. Ni lah nak minta pandangan zai tentang kucing yg baru beranak kt umah saya ni. Ada 5 ekor .. Skrg ni ibunya lah yg susukan dan saya mula bg makan ibunya dgn kibble untuk bg ibu sihat. Tetapi saya nak pindah. Nak bawa anak kucing dia masih nyusu ibu. Nak tinggalkan tak tergamak rasanya. Kalau nak bawa ibunya takut pula kucing orang dan tentunya anak kucing tu org punya.. Cam mana ha..
hehe ...mana ada pakar Pak Lubis
saya pun banyak tak tau pasal kucing. Tgh dok belajar lagi ni...

ibu kucing yg baru beranak kene kasi makanan kitten
baru dia sehat dan banyak air susu dia
bila Pak Lubis nak pindah ?
kalau kittens dah sebulan boleh makan sendiri dah
tapi kalau lebih muda jgn dipisahkan dari ibunya

kalau ada tuan pun, kenapa kucing tu tak balik beranak kat rumah
kucing yg diberi kasihsayang tidak akan keluar rumah begitu lama
lebih2 lagi time dia nak beranak
kucing yang manja dgn tuan akan ikut kaki tuan dia bila time beranak dah dekat. Kucing tu mesti terbiar Pak Lubis. Kalau tak tentu dia tidak datang ke rumah Pak Lubis untuk cari perlindungan.

saya rasa lebih baik Pak Lubis bela saja kucing dgn anak2 kucing tu.
Bila pindah nanti bwk la sekali. Bila anak2 kucing tu dah besar, kasi deworm dan vaksin, post kat petfinder.my for adoption. Tentu ramai yg mahu adopt. Ibu pun boleh put for adoption, tapi kittens lagi cepat orang mahu sebab masih cute...hehehe.

kecuali.....kalau tuan dia datang cari.....biar la dia bwk balik
tu kucing dia....
Reply With Quote
Old 09-13-2009, 02:46 AM
Pak Lubis's Avatar
PetFinder Guru

saya nak pindah lepas raya .. Mungkin 3 atau 4 hari raya kot.. Saya buat pondok di kg saya di Bangi lama.

Tu lah masaalahnya .. Anak kucing baru umur 10 hari pada tu nnti.. Nape lah tak mau beranak 2 bulan dulu . Anak kucing tu nmpaknya cantik ..putih tompok hitam macam anjing dalmation .. Ada yg warna kelabu dan sedikit tompok putih.. Dan ada 3 kaler ..putih, itam dan kuning (tentu betina).
Sekarang ni anak kucing tu tengah nenen.. Emaknya pun tak keluar2 asik nenenkan anaknya. Agaknya beranak pertama kali asik meriba anaknya. Garang pulak tu. Itulah sebab anak kucing tu tak suara sebab emaknya sentiasa ada. Tambahan lagi mulutnya dah tersumbat dek puting emaknya . Emaknya pula tak perlu cari makanan .. Saya dah sediakan dgn semangkok air.
Reply With Quote
Old 09-13-2009, 11:09 AM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by adamyala View Post

hehehe...I ikut apa yang vet cakap...lagipun kalau kucing I ni kalau letak susu dalam bowl, bercinta la nak tunggu dia minum. Nanti basi pulak susu tu. So vet suruh paksa dia minum dr botol. so far ok je sebab nya dia sekor je...nasib baik la... Thanks adamyala..
Reply With Quote
Old 09-13-2009, 05:31 PM
Pak Lubis's Avatar
PetFinder Guru

Ini gambar anak anak kucing yang melahirkan anak anak dirumah saya. . Masih lagi merah ..Mereka masih lagi merah. Tetapi nampak sihat. Harap tiada apa apa terjadi pada mereka ...

Hanya 4 ekor yang kelihatan
Reply With Quote
Old 09-13-2009, 11:07 PM
alfian's Avatar
alfian alfian is offline
PetFinder Guru

alfian is on a distinguished road

Quote:
Ini gambar anak anak kucing yang melahirkan anak anak dirumah saya. . Masih lagi merah ..Mereka masih lagi merah. Tetapi nampak sihat. Harap tiada apa apa terjadi pada mereka ...

Hanya 4 ekor yang kelihatan
cantik2 kaler dia Pak Lubis,
kalau ada rezeki saya nak adopt sekor
yang kepala & ekor grey, badan puteh tu
cop cop !!!!
yang penting kita doakan mereka
membesar bagai johan
Old 09-13-2009, 11:55 PM
Pak Lubis's Avatar
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by alfian View Post
cantik2 kaler dia Pak Lubis,
kalau ada rezeki saya nak adopt sekor
yang kepala & ekor grey, badan puteh tu
cop cop !!!!
yang penting kita doakan mereka
membesar bagai johan
Sama doa saya dapat memeliharanya sehingga mereka bercerai susu.. Kerana saya bertujuan utk mandulkan ibunya dan buka utk adoption anak pada sesiapa yg berkenan. Utk makluman ibunya bermata biru.. Mungkin ada anak yg mengikutnya.
Reply With Quote
Old 09-14-2009, 10:20 AM
solehah1505 solehah1505 is offline
PetFinder Guru

solehah1505 is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to solehah1505

Quote:
Sama doa saya dapat memeliharanya sehingga mereka bercerai susu.. Kerana saya bertujuan utk mandulkan ibunya dan buka utk adoption anak pada sesiapa yg berkenan. Utk makluman ibunya bermata biru.. Mungkin ada anak yg mengikutnya.
mata biru?...chumel2...bgsnya klw i dpt adopt slh seekor dari kitty tu, tp da ckup corum...comel semuanya...harap2 diaorunk mbesar dgn sehat...
Reply With Quote
Old 09-14-2009, 10:07 PM
Pak Lubis's Avatar
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by solehah1505 View Post
mata biru?...chumel2...bgsnya klw i dpt adopt slh seekor dari kitty tu, tp da ckup corum...comel semuanya...harap2 diaorunk mbesar dgn sehat...
Berita sedih ..................

Kelima lima anak kucing tersebut telah hilang dari jagaan saya.. Ia telah dipindahkan oleh ibu nya disatu tempat yang tidak diketahui. Mungkin di siling salah satu rumah sederet dengan rumah saya. Sebabnya saya nampak dia memindahkan anaknya satu persatu dari tingkkat atas melalu atap porch.

Mungkin juga kerana kesalahan saya kerana saya terlalu kerap memerhatinya .. tetapi ikut pandangan siibu telah menerima kehadiran saya ,,, kerana saya memberi dia makan dan minum.....malah siibu telah mula manja dengan saya.. Tetapi apakan daya ..... saya tidak dapat menghalangnya dari meninggal kan saya...

Mungkin rumah saya ibarat hospital ... selepas beranak dan dah sihat .. mereka pergi ... Ini telah kali kedua berlaku pada diri saya dalam tempoh 2 bulan..

saya tak mau pisahkan dia dengan ibunya. Ibunya yang paling sesuai untuk menjadanya dalam tempoh 2 bulan kelahiran. Saya sedih juga atas kehilangan nya kerana memikir masa depan anak anak kucing itu turut akan menjadi kucing terbiar.

Saya hanya berdoa dia dapat di pelihara dengan baik kepada orang yang menjumpainya.

Kepada sesiapa yang bercadang nak adopt tu ....terima kasih ajalah.
Reply With Quote
Old 09-15-2009, 04:59 AM
June June is offline
Animal Lover

June is on a distinguished road
Default Kucing Terbiar

Pak Lubis jgn bimbang.mmg normal utk ibu kucing memindahkan anak2 dia bila dah beranak. bukan pasal dia tak suka Pak Lubis. buat masa ni takde apa yg dpt Pak Lubis buat klu dia dah sorok anak2 dia.tp keep feeding the mother cat. dlm masa yg sama panjang2 kan leher utk cari anak2 kucing tu. anak2 kucing kena dibiasakan dgn manusia sejak kecik.bila dah biasa,senang nak put up for adoption.

Quote:
Berita sedih ..................

Kelima lima anak kucing tersebut telah hilang dari jagaan saya.. Ia telah dipindahkan oleh ibu nya disatu tempat yang tidak diketahui. Mungkin di siling salah satu rumah sederet dengan rumah saya. Sebabnya saya nampak dia memindahkan anaknya satu persatu dari tingkkat atas melalu atap porch.

Mungkin juga kerana kesalahan saya kerana saya terlalu kerap memerhatinya .. tetapi ikut pandangan siibu telah menerima kehadiran saya ,,, kerana saya memberi dia makan dan minum.....malah siibu telah mula manja dengan saya.. Tetapi apakan daya ..... saya tidak dapat menghalangnya dari meninggal kan saya...

Mungkin rumah saya ibarat hospital ... selepas beranak dan dah sihat .. mereka pergi ... Ini telah kali kedua berlaku pada diri saya dalam tempoh 2 bulan..

saya tak mau pisahkan dia dengan ibunya. Ibunya yang paling sesuai untuk menjadanya dalam tempoh 2 bulan kelahiran. Saya sedih juga atas kehilangan nya kerana memikir masa depan anak anak kucing itu turut akan menjadi kucing terbiar.

Saya hanya berdoa dia dapat di pelihara dengan baik kepada orang yang menjumpainya.

Kepada sesiapa yang bercadang nak adopt tu ....terima kasih ajalah.
Reply With Quote
Old 09-15-2009, 05:20 AM
Pak Lubis's Avatar
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by June View Post
Pak Lubis jgn bimbang.mmg normal utk ibu kucing memindahkan anak2 dia bila dah beranak. bukan pasal dia tak suka Pak Lubis. buat masa ni takde apa yg dpt Pak Lubis buat klu dia dah sorok anak2 dia.tp keep feeding the mother cat. dlm masa yg sama panjang2 kan leher utk cari anak2 kucing tu. anak2 kucing kena dibiasakan dgn manusia sejak kecik.bila dah biasa,senang nak put up for adoption.
Ibunya datang juga kerumah saya untuk mendapat makanan pada malam tadi. Mmg saya dah siapkan makanan dan air Tetapi kesian juga sebab saya akan pindah rumah minggu depan. Siapa lah yg akan bg makan ibunya .. Kalau ibunya tak cukp sihat bagaimana nak nyusukan anaknya.? Mmg leher saya panjangkan... Tetapi tak nampak kelibat pun..
Reply With Quote
Old 09-15-2009, 12:39 PM
FurKids's Avatar
FurKids FurKids is offline
Pets Are NOT Disposable

FurKids is on a distinguished road

Saya cadangkan supaya Pak Lubis dapatkan satu mangkuk soup sebesar yg ada (lebih besar daripada muka kita), serta berat (contoh kaca atau porcelain - bukan jenis plastik yg mudah bergerak semasa kucing nak makan makanan), letakkannya di atas satu piring yg diisi penuh dengan air bagi mengalas dan mencegah semut mencapai makanan kucing.

Isikan sampai penuh mangkuk soup berat tersebut dengan kibbles kitten jenama Blackwood dan letakkan di tempat biasa Pak Lubis taroh makanan utk ibu kucing, jangan letak di tempat baru dan lain sebab dia dah tahu di sana letaknya makanan dia hari-hari dan pasti akan jumpa makanan tersebut.

Ini akan dapat membekalkan ibu kucing tersebut dengan makanan sebanyak 4 hari (pastikan tempat tidak kena hujan atau basah ditiup angin). Biar lebih jangan kurang sebab mungkin ada kucing lain yang akan terjumpa makanan tersebut dan makan sama, derma ajer lah, tapi jangan sampai ibu kucing tak ada makanan pulak). Letak biar banyak. Lepas 3 hari, Pak Lubis datang buat spot-check, bersihkan semua mangkuk, tambah makanan dan tukar air bersih.

This you can do using dry kitten kibbles. Jadi ibu kucing tidak akan perlu pergi jauh mencari makanan (itu pun kalau ada) dan meninggalkan anak-anaknya terdedah kepada bahaya.

Jangan lupa bekalkan air bersih yg ditapis dalam satu bekas sebanyak sekurang-kurangnya 3 liter(bekas kena berat dan tidak senang tonggeng akibat tersepak dan sebagainya) sebab makanan kibbles adalah kering dan kucing memerlukan air banyak. Kita tak mahu dia minum air toksik di longkang yg penuh dengan bahan kimia dan juga kotor menjejaskan kesihatannya nanti.
"We organized in the past to make Trap-Neuter-Return possible. Today, we organize to make Trap-Neuter-Return the norm and to end the unnecessary killing of cats in animal shelters across the country and provide humane care." - Alley Cat Allies
Reply With Quote
Old 09-15-2009, 01:54 PM
Pak Lubis's Avatar
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by FurKids View Post
Lepas 3 hari, Pak Lubis datang buat spot-check, bersihkan semua mangkuk, tambah makanan dan tukar air bersih.
Sudah tentunya tempat yg dinyatakan di store terbuka atau porch atau patio.. Tetapi rumah ini rumah sewa dan bukan milik saya. Jika saya keluar sudah ada penyewa lain yg masuk dan tak berkemungkinan saya boleh masuk dan tambah makanan dan air dirumah orang..
Reply With Quote
Old 09-15-2009, 02:46 PM
FurKids's Avatar
FurKids FurKids is offline
Pets Are NOT Disposable

FurKids is on a distinguished road

Memang banyak contoh-contoh sebegini di mana kucing kononnya ada tuan (pada asal memang banyak yg ada tuan), tapi tuan tidak kembirikan samada tak kisah atau fikirkan dosa, pastu bila kucing ngandung, dia pun tak hiraukan keadaan dan kebajikan ibu atau anak-anak kucing yg dilahirkan. Tak kembali rumah pun tak kisah, tak pergi cari pun (tak macam kitorang ... sekor kucing tak balik umah sehari pun dah keluar ronda melolong panggil nama kucing, masuk keluar longkang, siap angkut penutup longkang besar terjun masuk ke dalam selongkar habis-habis!) mungkin ada banyak lagi kucing kat umah jadi hilang sekor dua, rasa lega sebab bilangan dan perbelanjaan meningkat dengan pantas. Ataupun dah jumpa yg lebih comel dan kiut dan bosan dengan yg lama. Lepas perah madu cukup-cukup buang ajer laa ... at the end of the day, orang lain yg bersimpati dengan nasib malang si kucing tu yang pergi cuba rescue dia dan anak-anaknya ..... hmmmmpppfff!!!!
"We organized in the past to make Trap-Neuter-Return possible. Today, we organize to make Trap-Neuter-Return the norm and to end the unnecessary killing of cats in animal shelters across the country and provide humane care." - Alley Cat Allies
Reply With Quote
Old 09-15-2009, 03:53 PM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

Kata2 mu itu sungguh benar, Furkidz....memang ramai macam ni...
Reply With Quote
Old 09-16-2009, 12:50 AM
Pak Lubis's Avatar
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by FurKids View Post
Memang banyak contoh-contoh sebegini di mana kucing kononnya ada tuan (pada asal memang banyak yg ada tuan), tapi tuan tidak kembirikan samada tak kisah atau fikirkan dosa, pastu bila kucing ngandung, dia pun tak hiraukan keadaan dan kebajikan ibu atau anak-anak kucing yg dilahirkan. Tak kembali rumah pun tak kisah, tak pergi cari pun (tak macam kitorang ... sekor kucing tak balik umah sehari pun dah keluar ronda melolong panggil nama kucing, masuk keluar longkang, siap angkut penutup longkang besar terjun masuk ke dalam selongkar habis-habis!) mungkin ada banyak lagi kucing kat umah jadi hilang sekor dua, rasa lega sebab bilangan dan perbelanjaan meningkat dengan pantas. Ataupun dah jumpa yg lebih comel dan kiut dan bosan dengan yg lama. Lepas perah madu cukup-cukup buang ajer laa ... at the end of the day, orang lain yg bersimpati dengan nasib malang si kucing tu yang pergi cuba rescue dia dan anak-anaknya ..... hmmmmpppfff!!!!
Memang benar ... di tempat kawasan perumahan yang saya tinggal sekarang ini pun begitu ... kucing2 cantik yang berjenama konon .. bebulu lebat, muka bulat, mata bulat .. berkeliaran siang dan malam .... tidak dijaga oleh tuan ... membuang najis merata2 ...

Di dalam kawasan rumah yang saya sewa ini selalu pulak tempat mereka membuang isi perutnya ... Kadang kadang terfikir juga nak mencurinya dan dijaga sebaik mungkin .. fikirkan mencuri dosa ... tetapi membiarkan kucing dengan mengotorkan rumah orang tentunya berdosa jugak...

Bertambah bencilah Mak Lubis dengan kucing .... dengan bau najis yang busuk dan yang jadi mangsanya sayalah tukang buang najis dan muntah kucing yang terdapat didalam kawasan rumah saya ni... ... kalau najis yang busuk dan cair tentunya makanannya yang diberi bukan sesuai untuk kucing tersebut atau boleh lah dikatakan makan yang tak berkualiti.

Sepatutnya kalau membela kucing yang dikatakan berkualiti tu makannan nya sepatutnya super quality... Ini tak ... beri makan nasi dengan ikan bilis tumbuk yang digaul dan tulang tulang ikan atau ayam...

Hendak kan kucing cntik bebulu tebal dan ekor macam " feather duster" kenalah keluar belanja .... Mandinya pun ntah ... Anak kucing yang saya adopt pun mandi seminggu sekali .. sampai menjerit jerit saya kerjakan...

Kadang kadang geram tengok orang perangai macam ini..
Reply With Quote
Old 09-16-2009, 04:14 AM
adamyala's Avatar
PetFinder Guru

memang pun ramai orang yang macam ni.

ada yang bela kucing masa baru lepas kawin. Bila dah dapat baby, kucing tu pun sama....dapat baby jugak. Bila tak menang tangan dan poket nak bela kucing2...mana nak belanja susu anak lagi...
ada juga yg lebih bertanggungjawab, berusaha mencari tuan baru bagi kucing2 itu supaya tidak terbiar, bagi yg tak punya hati perut, kucing2 yang terus membiak itu tidak diperdulikan lagi. Dibiarkan berkeliaran,
entah makan entahkan tidak... orang2 yang macam ni la yang contribute dalam bertambahnya jumlah stray cats.
Reply With Quote

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules