Go

Go Back   PetFinder.my > The Animal Corner > Cats & Kittens > Health, Disease & Diet

Health, Disease & Diet Find out the best tips and practices on managing your cat's diet, health care, and issues with diseases from our community of animal lovers

Thread Tools
Old 07-30-2009, 06:20 PM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

kuntum is on a distinguished road
Default Re: Neutering, What to expect, preparations??

Quote:
Originally Posted by June View Post
lepas zass bawa balik kurung dlm cage supaya limitkan pergerakkan durang.terutama kuicng betina sebab femal ecat buat major operation.kucing jantan minor je operation. klu female kurung dlm cage,letak litter box,mkn & minum kat dlm.klu ada toys,letak sekali.dlm 5 ari je akak buat.tp selama dia dikurung tu tiap2 ari akak sapu gel gamat healing supaya cepat kering luka operation dia.by the 5th day (biasanya mlm lepas pulang kerja akak lepaskan durang dari cage) bila kuarkan kucing,kucing steady je. yg jantan biasa akak kurung dlm 3 hari.asalkan durang tak lasak2 sgt lepas kuar(kuar maksudnya dlm rmh,bukan kuar rmh tau ) tak payah amik leave.bila pergi kerja,jauhkan kucing ni dari kucing2 lain.letak dlm bilik & bukan dlm pandangan kucing2 lain.klu tak mesti durang usik2,sniff2.

masa mula2 ko amik durang dari zass tu durang mmg tengah mamai/tido.klu jalan pun tak steady punya.tp after 24 hours durang dah ok.dah blh mkn,minum & mcm biasalah.tp akak selalunya kasih wetfood, ikan/ayam rebus after operation.bukan kibbles.utk recover balik dia punya tenaga. klu kuicng betina ko jenis suka lick2 luka operation tu,ko kena pakaikan e-collar.biasa ada jual kat klinik dlm RM18-RM22.
Kak June,
Kak June treat strays sama ke? Maksudnya yang jantan kena kurung 3 hari & yang betina 5 hari ke atas? Bukan apa saya cadang nak kasi kucing2 liar ni...yang jantan lepas 3 hari boleh dah ke lepas free (luar rumah)?
Reply With Quote
Old 07-30-2009, 06:25 PM
June June is offline
Animal Lover

June is on a distinguished road
Default Neutering, What to expect, preparations??

klu my own cat akak buat camtu sebab durang tak pernah kuar rmh pun.dlm rmh je takpelah.tp klu strays akak tgk durang punya stitches.klu dah kering,akak lepaskan yg jantan after 3 days,yg betina after 5 days. tp so far blm pernah lebih dari hari yg akak sebut td sebab mgkn akak sapu dgn gel gamat tu jd cepat kering tempat jahitan tu.so far suma sihat walafiat takde apa2 mcm terbuka jahitan etc.suma ok.Alhamdulilahlah. minta jauhkan segala mcm problem after neuter

Quote:
Originally Posted by kuntum View Post
Kak June,
Kak June treat strays sama ke? Maksudnya yang jantan kena kurung 3 hari & yang betina 5 hari ke atas? Bukan apa saya cadang nak kasi kucing2 liar ni...yang jantan lepas 3 hari boleh dah ke lepas free (luar rumah)?
Reply With Quote
Old 07-30-2009, 09:24 PM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by June View Post
klu my own cat akak buat camtu sebab durang tak pernah kuar rmh pun.dlm rmh je takpelah.tp klu strays akak tgk durang punya stitches.klu dah kering,akak lepaskan yg jantan after 3 days,yg betina after 5 days. tp so far blm pernah lebih dari hari yg akak sebut td sebab mgkn akak sapu dgn gel gamat tu jd cepat kering tempat jahitan tu.so far suma sihat walafiat takde apa2 mcm terbuka jahitan etc.suma ok.Alhamdulilahlah. minta jauhkan segala mcm problem after neuter
Thanks kak June...
One more thing...kalau ada kucing sendiri, macam mana dengan stray tu? Kena ada bilik sendiri ke atau okay je kalau kucing kita within the same area dgn stray tu?
sorry kak banyak tanya...kak June banyak pengalaman kembirikan stray2 ni...saya bru nak plan
Reply With Quote
Old 07-30-2009, 10:04 PM
June June is offline
Animal Lover

akak ada 2 bilik kosong.yg satu bilik tu akak guna utk simpan suma makanan2 durang,kotak2 brg2 akak.ada fax dan phone akak.kat situ simpan cage & juga carrier.so klu strays akak simpan kat sini & tutup pintu.mcm healing roomlah.bila dah sihat,akak release durang & kiwi bilik tu bersih2.heheheh!! kasih mop pakai dettol.skrg ni tambah lg,mop dgn clorox.takut!! sejak kucing akak kena FeLV.suma benda kasih clorox.

Quote:
Thanks kak June...
One more thing...kalau ada kucing sendiri, macam mana dengan stray tu? Kena ada bilik sendiri ke atau okay je kalau kucing kita within the same area dgn stray tu?
sorry kak banyak tanya...kak June banyak pengalaman kembirikan stray2 ni...saya bru nak plan
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 09:50 AM
FurKids's Avatar
FurKids FurKids is offline
Pets Are NOT Disposable

FurKids is on a distinguished road

Pendapat saya, kawan-kawan, kalau kucing sendiri yg kita simpan dalam rumah dan dapat memantau keadaan luka/stitching dengan lebih senang dan pastikan selalu bersih, kering dan tidak disentuh/jilat, jantan tu boleh lah lepas dalam rumah dalam 3 hari dan betina selepas 7 hari.

Tetapi kalau stray, oleh kerana bila kita lepaskan mereka, mereka akan outdoors, maksud boleh kena basah hujan dan tempat kotor dan air longkang, maka dengan itu, saya cadangkan supaya mereka dikurung dalam rumah bagi jantan penuh 4 hari dan betina 10-14 hari full-full.
"We organized in the past to make Trap-Neuter-Return possible. Today, we organize to make Trap-Neuter-Return the norm and to end the unnecessary killing of cats in animal shelters across the country and provide humane care." - Alley Cat Allies
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 11:34 AM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

Thanks kak June & Furkids.

Kalau saya hantar ke mana2 vet swasta? Diorang terima ke kalau nak kembirikan kucing stray?

Saya rasa lepas je kembirikan kucing2 stray tu, saya cadang nak letak boarding kat vet tu sampai heal...boleh ke? (Saya tak de bilik la nak khas kan stray ni duduk. Lagipun saya pun ada kucing sendiri. Takut jangkit apa2 pulak. Kalau ada bilik safe la sikit)

Ampunnn tanya lagi...
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 11:53 AM
FurKids's Avatar
Pets Are NOT Disposable

Vet swasta caj jauh lebih mahal daripada Klinik Kembiri yg disubsidikan oleh kerajaan. Vet di Klinik Kembiri ada mempunyai banyak pengalaman perbedahan kembiri sebab siang malam hari-hari kat klinik tu cuma keeeeeeeeeembiri sahaja and generally they do a much better job than many private vets yg kurang pengalaman sebagai vet surgeon yg cekap tetapi will take your business any time for money. There are several good vet surgeons in private practise but there are also many lousy surgeons around or non-qualified surgeons posing as qualified surgeons. Dah banyak sangat cerita sedih daripada kawan-kawan kita ....

Generally, the patients from Klinik Kembiri tak ada masalah kalau kita ikut arahan post-operative care mereka.
"We organized in the past to make Trap-Neuter-Return possible. Today, we organize to make Trap-Neuter-Return the norm and to end the unnecessary killing of cats in animal shelters across the country and provide humane care." - Alley Cat Allies
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 01:12 PM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by FurKids View Post
Vet swasta caj jauh lebih mahal daripada Klinik Kembiri yg disubsidikan oleh kerajaan. Vet di Klinik Kembiri ada mempunyai banyak pengalaman perbedahan kembiri sebab siang malam hari-hari kat klinik tu cuma keeeeeeeeeembiri sahaja and generally they do a much better job than many private vets yg kurang pengalaman sebagai vet surgeon yg cekap tetapi will take your business any time for money. There are several good vet surgeons in private practise but there are also many lousy surgeons around or non-qualified surgeons posing as qualified surgeons. Dah banyak sangat cerita sedih daripada kawan-kawan kita ....

Generally, the patients from Klinik Kembiri tak ada masalah kalau kita ikut arahan post-operative care mereka.
Thank u for the insights furkids,
Saya tahu ada Klinik Kembiri di Stapak tu, tapi I tinggal jauuhhhh...kat Sepang...the nearest I boleh pegi are aound Nilai, Putrajaya...BB Bangi pun quite far juga...kalau saya hantar kat Klinik Kembiri tu, hmmmm...siap berak kencing la stray yg saya cage kan tu...Saya dah survey area Nilai. Dah jumpa vet yang charge RM 60 for spaying & RM 40 for neutring...so kalau sapa2 yg tahu vet2 reputable & reasonable price tlg bagitahu kat saya ye?
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 03:11 PM
FurKids's Avatar
Pets Are NOT Disposable

Kuntum, berak dan kencing is no problemo .... alas cage atau carrier dgn helain surat khabar lama tebal, pastu taroh kotak saiz sedikit lebih besar drp. saiz kucing, lipat helaian tebal suratkhabar utk alas bahagian bawah kotak tersebut dan masukkan shredded paper ke dalam kotak utk dia poo/pee.

Bila kucing masuk utk operation, you boleh bersihkan semua/buang dan alas kembali cage/carrier dengan beberapa lapisan suratkhabar baru dan bersih supaya luka kucing kering dan tak kena kotoran.

Saya kenal ramai yg tinggal kat Putrajaya/KLIA yg bangun awal hantar kucing mereka kat Klinik Kembiri, Setapak ... mereka pergi awal utk dapat queue no. first pelanggan supaya tak payah tunggu lama sampai tengahari baru siap kucing-kucing mereka.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	B24POOBX09.jpg
Views:	76
Size:	38.4 KB
ID:	6838   Click image for larger version

Name:	B24POOBX07.jpg
Views:	76
Size:	38.9 KB
ID:	6839  

Last edited by FurKids; 07-31-2009 at 03:17 PM.
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 04:13 PM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

Thanks Furkids siap anta contoh lagi..

I dah call vet kat Nilai. Dia charge dalam RM80 untuk spay. Lepas tu, bila saya kata saya nak boarding kan terus stray cat tu sampai 10-14 hari, dia kata okay. Boarding dia charge dalam RM8. Saya citer la masaalah saya tak de bilik khas & saya ada kucing sendiri...dia kata no problem. So tengok la macam mana. Saya cadang nak hantar this Sunday. Hopefully, vet tu kotakan kata2nye lah...risau juga ni...
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 04:19 PM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

Quote:
Saya kenal ramai yg tinggal kat Putrajaya/KLIA yg bangun awal hantar kucing mereka kat Klinik Kembiri, Setapak ... mereka pergi awal utk dapat queue no. first pelanggan supaya tak payah tunggu lama sampai tengahari baru siap kucing-kucing mereka.
Best la kalau spouse masing2 sporting nak hantar jauh2 pun tak pe. In this case, I stand alone. My hubby doesn't bother much about cats. Kami frequancy tak sama when it comes to cats... Ni pun nasib baik dia setuju nak spay or neuter kucing stray ni..kalau tak dia nak I stop feeding them totally! Bayangkan I dah berapa tahun dah feed those strays sampai gemok tetiba abrubtly nak suruh I stop...nangis I tau!

Bila bincang I told him that I tak sampai hati nak stop feeding them. So solutionnya ialah kita kena kembirikan strays (mana2 yang dapat tangkap la) especially yang betina. So nanti,jiran2 tak marahkan kami bila kucing2 ni beranak pinak. (belum la lagi I dengar jiran2 ni marah2. Just nak berhati2 sebelum ada yang tak suka) Hati jiran2 pun kena jaga jugak. Tak pasal2 tak bertegur sapa sebab kucing.

Last edited by kuntum; 07-31-2009 at 04:30 PM.
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 04:22 PM
FurKids's Avatar
Pets Are NOT Disposable

Kuntum ada selidik latar belakang klinik tersebut dan vetnya tak? Kita tak boleh pilih tempat buat surgery berdasarkan kedekatan klinik dengan rumah kita. Kita kena pastikan bahawa vet tersebut adalah seorang vet surgeon yang bertauliah and beliau ada mempunyai banyak pengalaman membuat perbedahan pengembirian kucing.

Kuntum kena pergi sendiri dan lihat seekor dua kucing yg baru keluar surgery (hari yg sama) utk meneliti keadaan parut kucing dan jahitannya samada berkualiti atau tidak. Ada banyak komplen yg vet potong parut lebih daripada 6 inci, pastu luka tidak dijahit dengan baik, jahitan terbuka dan nampak kandungan perut, parut jadi merah, basah dan bernanah .... semua perkara ini akan mengakibatkan penderitaan yang teramat terhadap kucing malang tersebut dan komplikasi yg diakibatkan boleh menyebabkan kucing kena kurung lebih daripada dua atau tiga minggu utk parut dan jahitan kucing sembuh dengan sempurna sebelum dapat dilepaskan kembali.
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 05:00 PM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

Quote:
Kuntum ada selidik latar belakang klinik tersebut dan vetnya tak? Kita tak boleh pilih tempat buat surgery berdasarkan kedekatan klinik dengan rumah kita. Kita kena pastikan bahawa vet tersebut adalah seorang vet surgeon yang bertauliah and beliau ada mempunyai banyak pengalaman membuat perbedahan pengembirian kucing.

Kuntum kena pergi sendiri dan lihat seekor dua kucing yg baru keluar surgery (hari yg sama) utk meneliti keadaan parut kucing dan jahitannya samada berkualiti atau tidak. Ada banyak komplen yg vet potong parut lebih daripada 6 inci, pastu luka tidak dijahit dengan baik, jahitan terbuka dan nampak kandungan perut, parut jadi merah, basah dan bernanah .... semua perkara ini akan mengakibatkan penderitaan yang teramat terhadap kucing malang tersebut dan komplikasi yg diakibatkan boleh menyebabkan kucing kena kurung lebih daripada dua atau tiga minggu utk parut dan jahitan kucing sembuh dengan sempurna sebelum dapat dilepaskan kembali.
Kami dah pegi klinik tu 2 kali. Kami tak ada la pulak terserempak dengan kucing2 yang kena surgery on that day. But, so far nampak okay la...bersih..tak de bau yang kurang menyenangkan...klinik tu buka dalam tahun 2004 kot. Tengok keadaan boarding pun sangat bersih. Rasanya forumer nama Iman selalu pegi klinik tu kot beli makanan kucing...kalau salah minta ampuuunn!!

Sebenarnya saya ada satu lagi option vet, memang dekat sangat denagn rumah. Masalah nya sekarang dia tak terima spay pulak. Terima, kalau ada beberapa ekor kucing betina yang nak op sekali. Vet tak cukup assistant.

Itulah Furkids, rasanya this is the best i could do. & Those two vets are the best choice I could find. Like I was saying, my hubby tak de nya nak hantar kembirikan kucing jauh2. Kalau I cadang macam2 karang..maunya langsung tak nak hantar spay/neuter. I pray that both vets are okay.
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 05:09 PM
June June is offline
Animal Lover

Cuba Kuntum PM Iman dapatkan kepastian ttg vet ni.akak tak taulah pula sebab mmg tak kenal mana2 vet kat Nilai.

Quote:
Kami dah pegi klinik tu 2 kali. Kami tak ada la pulak terserempak dengan kucing2 yang kena surgery on that day. But, so far nampak okay la...bersih..tak de bau yang kurang menyenangkan...klinik tu buka dalam tahun 2004 kot. Tengok keadaan boarding pun sangat bersih. Rasanya forumer nama Iman selalu pegi klinik tu kot beli makanan kucing...kalau salah minta ampuuunn!!

Sebenarnya saya ada satu lagi option vet, memang dekat sangat denagn rumah. Masalah nya sekarang dia tak terima spay pulak. Terima, kalau ada beberapa ekor kucing betina yang nak op sekali. Vet tak cukup assistant.

Itulah Furkids, rasanya this is the best i could do. & Those two vets are the best choice I could find. Like I was saying, my hubby tak de nya nak hantar kembirikan kucing jauh2. Kalau I cadang macam2 karang..maunya langsung tak nak hantar spay/neuter. I pray that both vets are okay.
Reply With Quote
Old 07-31-2009, 05:17 PM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

saya dah PM kan Iman...thanks kak June & furkids!
Reply With Quote
Old 08-01-2009, 07:50 AM
kuntum's Avatar
kuntum kuntum is offline
PetFinder Guru

Kak June,
Mengikut pengalaman kak June, Kalau kita spay the female, yang male masih lagi ke nak menagwan dgn yang dah spayed? Maksudnya, kucing2 jantan tahu tak yang betina tu dah kena kasi?
Reply With Quote
Old 08-01-2009, 05:30 PM
June June is offline
Animal Lover

klu ikutkan dari apa yg akak perati,kucing jantan tu dok nak melesehlah dgn kucing betina,tp kucing betina tu buat bodoh je.tak tergoda langsung dgn rayuan2 & kata2 manis kucing jantan tu jd kegersanganlah si kucing jantan.elok neuter gak si kucing jantan sebabnya bising bebenor kucing jantan ni klu nak cari girlfriend.abis satu block dengar suara kucing jantan tu.

Quote:
Kak June,
Mengikut pengalaman kak June, Kalau kita spay the female, yang male masih lagi ke nak menagwan dgn yang dah spayed? Maksudnya, kucing2 jantan tahu tak yang betina tu dah kena kasi?
Reply With Quote
Old 08-03-2009, 02:23 PM
FurKids's Avatar
Pets Are NOT Disposable

Kuntum, kalau betina tu dah spay dengan baik dia tak akan "go into heat" dan tidak akan mengeluarkan suatu bau (yg boleh di kesan oleh jantan yg belum kembiri dalam jarak beberapa km) yg buat jantan "go crazy" dan mesti mencari dia sampai jumpa. Kalau betina tidak dikembiri dengan sempurna (adakala vet yg kurang cekap tinggalkan bits of ovary yg masih dapat mengeluarkan hormone), dia masih boleh menunjukkan kesan mengawan, cuma tidak akan bunting.

Kucing yg telah dikembirikan (jantan atau betina) masih boleh menunjukkan kemesraan (affection) antara satu sama lain tetapi the feeling is not sexual sepertimana yg didemonstrasi oleh kucing-kucing saya dalam gambar-gambar di bawah. It is very nice to see it ... very, very warm and affectionate.
Attached Thumbnails

Name:	B66CPL01.jpg
Views:	62
Size:	38.6 KB
ID:	6858   Click image for larger version

Name:	B66CPL02.jpg
Views:	68
Size:	38.4 KB
ID:	6859  
Reply With Quote
Old 08-03-2009, 02:25 PM
FurKids's Avatar
Pets Are NOT Disposable

Macam pinang dibelah dua ...
Attached Thumbnails

Name:	B68CPL01.jpg
Views:	73
Size:	38.9 KB
ID:	6860  
Reply With Quote
Old 08-03-2009, 02:27 PM
June June is offline
Animal Lover

wah!! I like.aku suka tgk kuicng mesra2 mcm ni tp bukan nak mengawan punya mesra

Bro,ko tau tak,kucing jantan kat area kami ada 3 ekor ni yg msh blm dpt ditangkap.ada sekali tu aku tgk dia dok mengeong2 panggil si Bubbly kucing betina yg paling seksi & lawa kat area rmh kita. si Bubbly pelempang dia sekali.aku dok perati dari tgkt 3.ketawa berdekah2.

Quote:
Kuntum, kalau betina tu dah spay dengan baik dia tak akan "go into heat" dan tidak akan mengeluarkan suatu bau (yg boleh di kesan oleh jantan yg belum kembiri dalam jarak beberapa km) yg buat jantan "go crazy" dan mesti mencari dia sampai jumpa. Kalau betina tidak dikembiri dengan sempurna (adakala vet yg kurang cekap tinggalkan bits of ovary yg masih dapat mengeluarkan hormone), dia masih boleh menunjukkan kesan mengawan, cuma tidak akan bunting.

Kucing yg telah dikembirikan (jantan atau betina) masih boleh menunjukkan kemesraan (affection) antara satu sama lain tetapi the feeling is not sexual sepertimana yg didemonstrasi oleh kucing-kucing saya dalam gambar-gambar di bawah. It is very nice to see it ... very, very warm and affectionate.
Reply With Quote

Bookmarks

Posting Rules