Go

Go Back   PetFinder.my > PetFinder Lounge > Coffee Room

Coffee Room Gossip on the latest topics or just mingle around and enjoy the atmosphere!

Thread Tools
Old 12-30-2010, 01:12 PM
shahcats shahcats is offline
PetFinder Guru

shahcats is on a distinguished road
Default Pandang Islam Mengenai Penjualan Kucing

ASSALAMUALAIKUM..Saya terpanggil untuk membuka thread ini selepas perbincangan dengan kawan-kawan dan melihat begitu ramai orang menjual kucing.

Disini saya serta satu link yang memperbincangkan mengenai penjualan kucing yang boleh memberi kita pengatahuan lebih mengenai hukum hakam penjualan sesuatu ternakan (lebih fokus kepada kucing)

http://infad.usim.edu.my/modules.php...10&newlang=mas

Setelah membaca beberapa article mengenai penjualan kucing. Saya dapat simpulkan, penjualan kucing adalah halal di sisi Islam. Malahan ada yang mengatakan ianya harus.

Perlunya saya highlight disini, sebelum kita menjual kucing,kita haruslah tahu bahawa keadaan kucing itu haruslah sempurna baik dari segi kesihatan dan permakanannya dan yang paling penting tiada PENIPUAN, dan menjadi tanggungjawab penjual untuk memastikan kucing yang dijual itu berada didalam keadaan yang baik. Wallahualam..

Renung-renungkanlah dan selamat beramal..wasalam..
Reply With Quote
Old 12-30-2010, 09:55 PM
Manis Manis is offline
Animal Lover

Manis is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to Manis
Post Re: Pandang Islam Mengenai Penjualan Kucing

Mmang bagus awk seorang yg baik hati...Link itu memang byk information yg saya tidak ketahui..Cuma saya nie pemalas sikit nk baca semua...Tetapi tetap ringan tulang jugakIbu saya benci kucing...Dia selalu halau dgn penyapu lidi klu bleh tangkap dia tampar kucing itu..Sedihnyer...
Old 12-31-2010, 06:13 PM
PetFinder Guru

Default Re: Pandang Islam Mengenai Penjualan Kucing

Quote:
Originally Posted by Manis View Post
Mmang bagus awk seorang yg baik hati...Link itu memang byk information yg saya tidak ketahui..Cuma saya nie pemalas sikit nk baca semua...Tetapi tetap ringan tulang jugakIbu saya benci kucing...Dia selalu halau dgn penyapu lidi klu bleh tangkap dia tampar kucing itu..Sedihnyer...
thanks anis..saya hanya hendak share info sahaja..mak awak sama macam ayah saya dahulu..tapi bila one time ni..dia nampak kucing nak mati kene langgar..pastuh dia bela kucing tu sampai sihat..dekat 10 tahun gak la dia bela..lepas tu dia jadi sangat penyayang kepada kucing..
Reply With Quote
Old 01-02-2011, 12:48 AM
kacak kacak is offline
Animal Lover

kacak is on a distinguished road

saya pun ada menjual kucing jgk.... saya pun dah tgk2 dan tanya org yg pandai agama dan hukum hakam...
Yang penting mestilah menjaga haiwan ini dgn sempurna , makan minum , kebaikkan haiwan dll. tidak kra apa pun jenis haiwan , sesiapa yg melakukan jual beli harus menjaga dengan rasa tanggung jawab 100%.
saya pun menjual ternakkan seperti anak ayam , kambing , lembu...sebelum menjual kepda pembeli saya kena pastikan mereka sihat.....tempat tinggal yg sempurna dlll.....ingat mereka memberi kita rezeki jika di jaga dgn elok
Reply With Quote
Old 01-02-2011, 04:19 PM
Manis Manis is offline
Animal Lover

Red face Re: Pandang Islam Mengenai Penjualan Kucing

Quote:
Originally Posted by shahcats View Post
thanks anis..saya hanya hendak share info sahaja..mak awak sama macam ayah saya dahulu..tapi bila one time ni..dia nampak kucing nak mati kene langgar..pastuh dia bela kucing tu sampai sihat..dekat 10 tahun gak la dia bela..lepas tu dia jadi sangat penyayang kepada kucing..
Welcome X pe ler awak...awak bertuah sgt boleh bela haiwan peliharaan.. Thanks for your advice by the way
Old 01-02-2011, 11:16 PM
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by kacak View Post
saya pun ada menjual kucing jgk.... saya pun dah tgk2 dan tanya org yg pandai agama dan hukum hakam...
Yang penting mestilah menjaga haiwan ini dgn sempurna , makan minum , kebaikkan haiwan dll. tidak kra apa pun jenis haiwan , sesiapa yg melakukan jual beli harus menjaga dengan rasa tanggung jawab 100%.
saya pun menjual ternakkan seperti anak ayam , kambing , lembu...sebelum menjual kepda pembeli saya kena pastikan mereka sihat.....tempat tinggal yg sempurna dlll.....ingat mereka memberi kita rezeki jika di jaga dgn elok
saya setuju dengan kacak..kita memang kena jaga condition kucing sebelum di letgo..supaya tiada kes aniaya..saya pernah pergi ke sebuah penjual kucing..dalam iklan mudah gambar dia punya la cute,chubby.. sekali saya pergi tengok...stray lagi elok..dengan fungus dan cirit birit..ada seekor tu da xlarat jalan..kesian sangat..inilah terjadi kalau kita hanya pentingkan duit..sangat menyedihkan..
Reply With Quote
Old 01-02-2011, 11:24 PM
nekoneko's Avatar
nekoneko nekoneko is offline
Animal Lover

nekoneko is on a distinguished road

Sebut pasal issue ni, sebelum ni ada saya terbaca orang cakap jual kucing ni haram. Tapi tak faham kenapa diorang cakap macam tu. If ada yang pernah terdengar, nak tahu juga lah apa point orang cakap benda ni haram eh?

Kalau ikutkan article yang shahcats post tu, saya pun tak nampak buruknya jual beli kucing ni kalau ikut cara yang betul.
Reply With Quote
Old 01-03-2011, 03:52 PM
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by nekoneko View Post
Sebut pasal issue ni, sebelum ni ada saya terbaca orang cakap jual kucing ni haram. Tapi tak faham kenapa diorang cakap macam tu. If ada yang pernah terdengar, nak tahu juga lah apa point orang cakap benda ni haram eh?

Kalau ikutkan article yang shahcats post tu, saya pun tak nampak buruknya jual beli kucing ni kalau ikut cara yang betul.
nekoneko, apa yang kawan saya katakan.. .kita tidak boleh menjual binatang bertaring.. saya suruh dia kemukan hadis mana yang menyatakan penjualan kucing adalah haram..dia tidak boleh memberi mana-mana..so saya pergi google tentang perkara ini..dan yang terbaik penjelasannya adalah yang saya bagi link ini..
Reply With Quote
Old 01-04-2011, 01:40 PM
abuldotcom's Avatar
abuldotcom abuldotcom is offline
PetFinder Buddy

abuldotcom is on a distinguished road

Assalamualaikum,

Maaf kalau menerbitkan sesuatu yang tak digemari di sini. tapi sy mcm rasa terpanggil utk memaparkan ayat2 yang sy jumpa berhubung dengan kes ini.

harap tak de yang marah @ sakit hati @ rasa nak lempang @ rasa nak terajang pada saya

cuba check;

http://rahma02.wordpress.com/2007/10...l-beli-kucing/

http://qakerjadankewangan.blogspot.c...li-kucing.html

sekadar renungan...................
Reply With Quote
Old 01-06-2011, 05:24 PM
Manis Manis is offline
Animal Lover

Thumbs down Re: Pandang Islam Mengenai Penjualan Kucing

Quote:
Originally Posted by nekoneko View Post

Mmmng haram..sbab nk dptkan duit sahaja...Kucing bkn peralatan utk di jual...
Old 01-06-2011, 10:39 PM
PetFinder Guru

Quote:
Originally Posted by abuldotcom View Post
Assalamualaikum,

Maaf kalau menerbitkan sesuatu yang tak digemari di sini. tapi sy mcm rasa terpanggil utk memaparkan ayat2 yang sy jumpa berhubung dengan kes ini.

harap tak de yang marah @ sakit hati @ rasa nak lempang @ rasa nak terajang pada saya

cuba check;

http://rahma02.wordpress.com/2007/10...l-beli-kucing/

http://qakerjadankewangan.blogspot.c...li-kucing.html

sekadar renungan...................
salam.. terima kasih kerana share..memang ada banyak pendapat mengenai hukum penjualan kucing..dalam link yg awak bagi ada mengatakan mengenai penjualan kucing haram kerana tiada kemanfaatan..dan di link saya juga ade menceritakan haram jika tiada kemanfaatan..dan ada juga mengambil jalan selamat dengan mengistiharkan benda ini adalah "syubahah' iatu meragukan.. oleh itu kita dikerahkan untuk menjauhi perkara itu.. dan saya hanya mengambil pendoman sendiri,kerana saya yakin tiada perkara syubahah dan ada byk manfaat kucing dalam hidup saya..ada banyak lagi perbincangan mengenai hukum hakam isu ini..dan bagi saya terpulang kepada kita untuk memikirnya..dan mengikut mana yang diyakini.. waallahualam..
Reply With Quote
Old 04-12-2011, 09:13 AM
sharina's Avatar
sharina sharina is offline
PetFinder Guru

sharina is on a distinguished road

rasanya sekiranya kita membeli dengan harga yang tidak melampau..dan dengan niat untuk menyelamatkan kucing (memberikan tempat tinggal yang baik) boleh agaknya...ntahla halal haram terletak di tangan maha esa..
Reply With Quote

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules